Pieczywo to nadal podstawowy produkt zbożowy dla milionów Polaków – miesięcznie każdy zjada przeciętnie 2,75 kg chleba. Dlatego rząd chce, aby przedsiębiorstwa piekarnicze mogły płacić mniejszą cenę za gaz – na poziomie 200,17 zł/MWh.

Jak zaznaczono w dzisiejszym komunikacie, zaproponowana cena będzie atrakcyjna dla firm. Rządowe rozwiązanie oznacza, że piekarnie będą płacić nawet o 400 zł/MWh mniej niż dotychczas.

Od kiedy pomoc dla piekarni i cukierni?

Mniejsza cena za gaz dla przedsiębiorstw piekarniczych będzie obowiązywać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 r. Szacuje się, że z nowego rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 2,7 tys. przedsiębiorców.

- To będzie wielka ulga dla tych piekarni, dla tych cukierni, które muszą płacić dzisiaj więcej. Od 1 kwietnia mogą planować sobie już znacząco niższy koszt – powiedział premier Mateusz Morawiecki, wizytując dziś piekarnię "Żytnia" K. i W. Rasińscy w Dąbrówce. 

Jak wyjaśnia w komunikacie Ministerstwo Rozwoju i Techologii, od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 r. zostanie wprowadzona maksymalna cena gazu ziemnego dla piekarni, podobnie jak ma to miejsce w przypadku tzw. odbiorców wrażliwych, podmiotów opieki zdrowotnej, szkół czy przedszkoli.

- W przeciwieństwie jednak do nich, pomoc dla piekarni stanowiłaby pomoc publiczną w rozumieniu przepisów UE - stwierdzono. Dodano, że z uwagi na ograniczoną skalę pomocy, wsparcie zostanie wdrożone w ramach pomocy de minimis, tj. pomocy ograniczonej do limitu ogólnie przyjętej pomocy w wysokości 200 tys. euro w ciągu trzech lat.

Dodano też, że przedsiębiorstwu energetycznemu dostarczającemu piekarni paliwo gazowe będzie przysługiwać rekompensata z tytułu stosowania ceny maksymalnej.

- Szacowany koszt pomocy to ok. 300 mln zł za trzy kwartały 2023 r. - wskazano.

Pomoc dla piekarni i cukierni to kolejny element wsparcia dla polskich firm w związku z wysokimi cenami prądu i gazu obok:

  • stałej ceny prądu dla małych i średnich przedsiębiorców w wysokości 785 zł/MWh;
  • pomocy dla firm energochłonnych – program z budżetem 5 mld zł.