Alarm przeciwpowodziowy został odwołany na terenie całego powiatu płockiego, w gminach: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice - poinformował w poniedziałek PAP kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Piotr Jakubowski. Jak zaznaczył, we wszystkich tych gminach obowiązuje teraz pogotowie przeciwpowodziowe.

"Nawet, jeżeli na wszystkich wodowskazach na terenie powiatu płockiego poziom Wisły opadnie w najbliższym czasie poniżej stanów ostrzegawczych, to obowiązujące obecnie pogotowie przeciwpowodziowe i tak zostanie utrzymane. Prognozy mówią bowiem, że woda może zacząć podnosić się ponownie już we wtorek" - wyjaśnił Jakubowski.

Alarm przeciwpowodziowy w powiecie płockim ogłoszono 10 lutego w związku z przyborem Wisły spowodowanym zatorem lodowym, który utworzył się na rzece poniżej, w rejonie Płocka, blokując spływanie wody.

Jak podały w poniedziałek rano Wody Polskie, "poziom wody w rejonie środkowej Wisły, gdzie prowadzona była akcja lodołamania, utrzymuje się w strefie stanów wysokich, ale na wodowskazach notowane są spadki i sytuacja się normalizuje". W informacji podkreślono, że stan rzeki jest cały czas monitorowany.

Poziom Wisły w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej, a także poniżej - w Płocku, utrzymuje się aktualnie poniżej stanów ostrzegawczych. Jeszcze w niedzielę, Wody Polskie informowały, że na Wiśle od Zawichostu do Wyszogrodu prognozowane są wzrosty stanu wody związane ze spływem wód roztopowych.

W poniedziałek rano poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 462 cm, czyli 38 poniżej stanu ostrzegawczego, przy stanie alarmowym 550 cm, natomiast w Kępie Polskiej poziom rzeki wynosił 426 cm, czyli 24 poniżej stanu ostrzegawczego, przy stanie alarmowym 500 cm - na obu tych wodowskazach podobne poziomy wody notowane były w niedzielę wieczorem.

Według Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Płocku w poniedziałek rano poziom Wisły wynosił na poszczególnych wodowskazach: Grabówka 213 cm (stan ostrzegawczy - 275 cm, stan alarmowy - 340 cm), Borowiczki - 226 cm (stan ostrzegawczy - 315 cm, alarmowy - 345 cm), brama przeciwpowodziowa w porcie Radziwie w lewobrzeżnej części miasta - 190 cm (stan ostrzegawczy - 207 cm, stan alarmowy - 237 cm), a na nabrzeżu PKN Orlen - 640 cm (stan ostrzegawczy - 670 cm, stan alarmowy - 700 cm). Dane te wskazują, że od niedzieli wieczorem ubyło tam od 8 do 22 cm wody, w zależności od wodowskazu.

W niedzielę na Zbiorniku Włocławskim ponownie pracowały lodołamacze. Według Wód Polskich 5 jednostek skierowano do patrolowania i udrażniania rynny na odcinku poniżej Płocka: Dobrzyń nad Wisłą - Nowy Duninów i Nowy Duninów - Popłacin, a także przy jazach na stopniu wodnym Włocławek. W sobotę lodołamacze Wód Polskich rozbiły zator lodowy na rzece powyżej Płocka, między Dobrzykowem a Kępą Polską.