Na razie w tym kierunku badana jest opinia publiczna w dość odległej Nowej Zelandii. Wg przeprowadzonych analiz przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Auckland, mieszkańcy kraju pozytywnie oceniają wprowadzenie podatku od cukru w napojach słodzonych.

Badania opinii publicznej wykazały, że 52 proc. Nowozelandczyków popiera wprowadzenie specjalnego podatku od cukru w napojach, jeśli zebrane w ten sposób pieniądze będą przeznaczone na walkę z otyłością wśród dzieci.

Jeszcze rok wcześniej zaledwie 44 proc. respondentów popierało takie rozwiązanie. Spada tym samym liczba osób przeciwnych takiemu opodatkowaniu. W lutym 2014 r. przeciw było jeszcze 49 proc. ankietowanych, a w czerwcu 2015 r. 32 proc.

W Nowej Zelandii działa organizacja, której celem jest zupełne zredukowanie (do zera) spożycia słodzonych napojów do 2025 r. Wprawdzie, jak informuje Reuters władze na razie nie mają w planach wprowadzenia specjalnego podatku od cukru zawartego w napojach, jednak przeprowadzone badania wskazują zmianę nastawienia i aprobatę Nowozelandczyków dla takiego rozwiązania.