Jak poinformował PAP w środę rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie Edward Marszałek, sprzedano sto proc. oferowanego drewna.

- W tegorocznym przetargu drewno pochodziło z 20 nadleśnictw RDLP. W sumie sprzedaliśmy 985 metrów sześciennych surowca. Największym zainteresowaniem cieszyły się dąb i jawor, najniższe ceny osiągnęła olsza czarna- dodał.

Uzyskana średnia cena wyniosła ponad 1,7 tys. zł za metr sześcienny, to prawie 300 zł więcej niż w ubiegłym roku. Największą pulę, prawie 212 metrów sześciennych, zakupiła firma z Austrii. Z kolei najwyższą cenę pojedynczej sztuki drewna - ponad 12,3 tys. zł za metr sześcienny - uzyskano za rezonansową kłodę jaworową z Nadleśnictwa Strzyżów.

Zdaniem dyrektorki RDLP Grażyny Zagrobelnej, mimo że w tym roku nie padł rekord cenowy, to dzięki wysokiej średniej cenie za metr sześcienny, przetarg można zaliczyć do udanych.

- Bardzo ważna jest dla nas również strona promocyjna całego przedsięwzięcia i pokazanie, że lasy Podkarpacia pozostają źródłem surowca bardzo poszukiwanego na rynkach europejskich - podkreśliła.

Dotychczas rekord cenowy uzyskano podczas przetargu w 2006 roku. Wówczas za kłodę jaworu, pozyskanego w Nadleśnictwie Bircza, niemiecka firma produkująca okleiny zaoferowała ponad 27 tys. zł za m sześc.

Cenne gatunki drewna wykorzystywane są głównie w przemyśle meblarskim.

Drewno oferowane na przetargu - fachowo nazywanym przez leśników submisją - pochodzi z planowych cięć gospodarczych. Wybrane kłody przewożone są na dwa składy submisyjne. Każda kłoda otrzymuje specjalny numer identyfikujący i opisana jest w katalogu submisyjnym. Przedstawiciele zainteresowanych firm mają tydzień czasu na dokładne obejrzenie surowca i złożenie swoich ofert cenowych. Nabywców poszczególnych kłód wybiera system informatyczny.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie nadzoruje 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni 418 tys. ha. Lesistość tego regionu wynosi 38 proc. Od drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 proc., co sprawia, że woj. podkarpackie jest na drugim miejscu pod tym względem w kraju.