Jak wynika z danych IAS, ruch towarowy na dwóch największych przejściach granicznych na Podkarpaciu w Korczowej i Medyce w pierwszych trzech tygodniach kwietnia br. jest nieznacznie większy niż w trzech pierwszych tygodniach stycznia br., czyli sprzed wojny w Ukrainie.

W pierwszych trzech tygodniach stycznia br. na kierunku przywozu na tych dwóch podkarpackich przejściach IAS odnotowała 6609 odpraw samochodów ciężarowych na kierunku przywozu i 7830 odpraw na kierunku wywozowym.

W analogicznym okresie kwietnia br. dane te wyglądają odpowiednio: przywóz - 7020 odpraw i wywóz - 9521 odpraw.

Jak zastrzegła Chabowska, część odpraw samochodów ciężarowych stanowi pomoc humanitarna. Według danych KAS od początku kwietnia br. takich transportów było 2,3 tys.

Rzeczniczka rzeszowskiej KAS podkreśliła, że obecnie najczęstszymi towarami przywożonymi z Ukrainy są oleje spożywcze, pellet, płyta wiórowo cementowa DSP, kable, rury i palety drewniane. Natomiast towary najczęściej wywożone do Ukrainy to artykuły spożywcze, odzież, części samochodowe, części do mebli.

Chabowska powiedziała, że Służba Celno-Skarbowa zapewnia maksymalne wsparcie kadrowe do obsługi ruchu granicznego. Zastrzegła, że priorytetowo odprawiane są transporty z pomocą humanitarną.