"Zabierał słonicę do miejsca kąpieliskowego. Wtedy słonica nagle rzuciła się do biegu na widok innego słonia. Opiekunom trudno było ją uspokoić" - powiedział dziennikowi "The Indian Express" jeden z poganiaczy słoni, w Indiach nazywanych "mahoutami".

Na nagraniu wideo, które pojawiło się w mediach społecznościowych w niedzielę, widać, jak dwóch kornaków, poganiaczy słoni, bije 18-letnią słonicę Jayamalyathę kijami po nogach. Słonica trąbi z bólu, lecz Vinil Kumar i jego asystent Sivaprasad nie przerywają bicia.

"Bicie słoni przez mahoutów nie jest właściwe. Tresura za pomocą bólu i bicia, nie jest dobra" - tłumaczy PAP kornak Bishnu Choudhary z miejscowości Sauraha w Nepalu, która słynie z hodowli słoni. "Bicie i kłucie, a także haki stosują niedoświadczeni i niecierpliwi mahoutowie" - dodaje kornak z niemal 30-letnim doświadczeniem w zawodzie.

Dziennik "The Hindu" podaje, że 45-letni Kumar jest już trzecim pokoleniem poganiaczy w rodzinie i zajmował się słonicą od 2011 r. Zdaniem Choudhary'ego wcześniej kornacy opiekowali się jednym słoniem przez całe życie, ale słabo płatna i wymagająca praca spowodowała odpływ doświadczonych mahoutów z zawodu.

Nagranie bicia słonicy wywołało burzę w indyjskim internecie i departament leśny w Coimbatore, w południowoindyjskim stanie Tamilnadu, w niedzielę aresztował kornaków.

"Takie sprawy są traktowane na południu Indii bardzo poważne. Słonie świątynne mają tutaj status gwiazd" - mówi PAP Anup Joseph z Tiruwanantapuram w sąsiedniej Kerali. "Mniej więcej od listopada lub grudnia do końca stycznia w wioskach Kerali i części Tamilnadu odbywają się procesje ze słoniami. Każda wioska wynajmuje wtedy słonia świątynnego, by niósł posąg miejscowego bóstwa" - tłumaczy 50-letni miłośnik zwierząt.

Według dziennika "The Hindu" do zdarzenia doszło w sobotę wieczorem w obozie wypoczynkowym dla słoni w Mettupalayam. Słonie po wyczerpującym sezonie świątecznym, gdy obsługują dziesiątki procesji, na początku lutego trafiają na "wczasy" organizowane przez władze Tamilnadu. Obóz, na który departament leśny wydał w tym roku 16,7 mln rupii (ok. 848 tys. zł), trwa 48 dni.

Na poniedziałek przedstawiciele lokalnej partii Thanthai Periyar Dravidar Kazhagam zapowiedzieli protest na stacji autobusowej w Mettupalayam, żądając od władz właściwego traktowania słoni. Jednocześnie organizacje miłośników zwierząt przeprowadziły inspekcję obozu.

Władze zapowiedziały śledztwo w sprawie dwóch kornaków