Konferencja Youth Ag Summit, będąca częścią programu edukacji rolniczej Bayer, gromadzi młodych, pomysłowych ludzi w wieku 18–25 lat, aby stawić czoło wyzwaniom związanym z wyżywieniem rosnącej populacji do 2050 r. W 2019 r. szczyt odbędzie się w brazylijskiej Brasílii w dniach 4–6 listopada, we współpracy z Nuffield Brazil.

- W tegorocznym procesie składania wniosków każdy z przyszłych uczestników przedstawił pomysł rozwiązania problemu braku bezpieczeństwa żywnościowego w kontekście celów ONZ dotyczących zrównoważonego rozwoju (SDG). Ogółem Bayer otrzymał ponad 2800 wniosków z ponad 140 krajów – podał Bayer.

W skład tegorocznej edycji wchodzi stu delegatów, m.in. przedsiębiorcy, rolnicy, studenci, naukowcy i ekonomiści. Ich pomysły koncentrowały się wokół rozwiązania problemów w tak różnych dziedzinach jak równość płci, zrównoważone rolnictwo, edukacja młodzieży, marnowanie żywności i zmiany klimatyczne. Choć pochodzą z różnych środowisk i mają różne zainteresowania, wszystkich uczestników łączy zaangażowanie w dążenie do osiągnięcia postępu w kierunku świata pozbawionego głodu.

- Każdego wieczoru około 800 milionów ludzi na całym świecie kładzie się spać będąc głodnymi, a ci młodzi innowatorzy chętnie zmierzą się z tym problemem – podkreślił Liam Condon, członek zarządu Bayer AG i szef działu Crop Science.

- Stu delegatów udających się w listopadzie do Brazylii łączy zaangażowanie w stymulowanie innowacji w rolnictwie – niezbędnych, jeśli chcemy zarówno wyżywić świat, jak i zapewnić bezpieczeństwo ekosystemów. Ameryka Łacińska odgrywa ważną rolę w wyzwaniu, jakim jest wyżywienie głodnej planety, dlatego bardzo się cieszymy, że przyjmujemy tych niesamowitych młodych liderów, aby omówić tak ważny temat, bezpieczeństwa żywnościowego. Mam nadzieję, że prężnie rozwijający się sektor rolniczy w Brazylii zainspiruje naszych delegatów do rozwijania swoich innowacyjnych pomysłów – dodał.

Dla stu wybranych delegatów szczyt Youth Ag Summit będzie funkcjonował jako inkubator idei – pomoże im w urzeczywistnianiu ich pomysłów i wyposażając w umiejętności potrzebne do realizacji projektów. Zapoznają się również z opiniami ekspertów i wezmą udział w zajęciach terenowych, aby dowiedzieć się więcej na temat przemysłu rolnego w Brazylii.

Polska będzie reprezentowana przez Mateusza Ciasnochę.

- Zgłosiłem się do Youth Ag Summit, ponieważ jest to dla mnie jedna z najważniejszych społeczności młodych innowatorów w rolnictwie. W przeszłości miałem przyjemność współpracować z wieloma uczestnikami Szczytu, więc decyzja o aplikacji do tegorocznej edycji była oczywistością. Niezwykle cieszę się, iż tym razem udało mi się dostać do programu. Oczywiście nie mogę doczekać się spotkania 99ciu innych uczestników oraz ekspertów. Szczególnie liczę na rozwój mojej relacji z Zarządem Nuffield International - najbardziej prestiżowego stypendium rolniczego świata, które mam nadzieję kiedyś ukończyć, a potem rozwinąć je w Polsce – powiedział Ciasnocha.

Delegaci pochodzą z następujących krajów: Australia, Chiny, Indie, Indonezja, Japonia, Nowa Zelandia, Filipiny, Sri Lanka, Tajlandia, Belgia, Dania, Francja, Niemcy, Włochy, Kenia, Etiopia, Holandia, Polska, Rosja, Republika Południowej Afryki, Namibia, Nigeria, Ghana, Hiszpania, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania, Kanada, USA, Kolumbia, Ekwador, Brazylia, Kostaryka, Republika Dominikańska, Gwatemala, Argentyna, Urugwaj, Boliwia, Meksyk, Egipt, Bangladesz, Pakistan, Malezja, Nepal i Kambodża.