Konferencja Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego z dn. 20.08.2008 r.

Tematy konferencji:

  • pomoc dla rolników poszkodowanych przez huragany
  • pomoc dla rolników, których dotknęła kleska suszy
  • fundusz klęskowy
  • protesty sadowników


Minister powiedział, że środki będą wypłacane w postaci zasiłku socjalnego na wznowienie produkcji, remont maszyn i bieżące działania w gospodarstwie. Na jedno gospodarstwo przypadnie do 15 tys zł.

Zapowiedział, że resort uruchomi dodatkowo limity środków na kredyty klęskowe oraz kredyty preferencyjne tak, aby gospodarstwa poszkodowane w wyniku huraganu mogły z tych środków korzystać i odnowić swoją produkcję. Poza tym fundusz składkowy KRUS przeznaczył na wsparcie dla rolników i ich rodzin 1 mln zł. Wypłata będzie realizowana przez samorządy, za pomocą organizacji wyznaczonej przez fundusz.
W ramach pomocy poszkodowanym rolnikom resort skorzysta z możliwości dodatkowego naboru środków w ramach programu Rozwój Obszarów Wiejskich. Prezesi KRUS i Agencji Nieruchomości Rolnych będą mogli stosować odroczenia płatności należnych zobowiązań przez dzierżawców. Dla gospodarstw poszkodowanych będzie możliwa pomoc w dopłacie do materiału siewnego i sadzenia.

Dodatkowo Sawicki zapowiedział, że będą stosowane dopłaty do preferencyjnych kredytów klęskowych. Podkreślił jednak, że kwota dopłat nie została na razie określona, ponieważ jej wielkość zależy od stopnia zainteresowania kredytami.

Jak przypomniał minister, oprócz środków uruchomionych przez resort w ramach pomocy rolnikom, rząd wypłaca poszkodowanym odszkodowania.

We wtorek wicepremier Grzegorz Schetyna poinformował, że poszkodowani przez trąbę powietrzną otrzymają odszkodowania, które w pełni pokryją ich straty; dotychczas rząd przeznaczył na ten cel 25 mln zł. Koszty wypłacanych odszkodowań mają zamknąć się w kwocie 50 mln zł.
Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że "wszyscy, którzy stracili swoje domy w sposób całkowity, albo których domy zostały przez ten żywioł zdemolowane, otrzymają - zgodnie z szacunkiem biegłych potwierdzonym przez wojewodę - 100-procent zwrotu kosztów odbudowy lub naprawy domu". Tusk zaznaczył, że także ubezpieczeni otrzymają tę pomoc niezależnie od kwoty ubezpieczenia.

"Chodzi nam o to, by ludzie, którzy się ubezpieczają, mieli także z tego korzyść w przypadku takich katastrof, takich klęsk jak ta, która ostatnio nawiedziła Polskę" - podkreślił szef rządu.

Trąby powietrzne i nawałnice przeszły nad Polską w miniony weekend.

Źródło: farmer.pl/ PAP