Jak poinformowała rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Oczoś, w wyniku majowych intensywnych opadów deszczu i gradobicia poszkodowanych zostało 390 gospodarstw rolnych w regionie.

- W gospodarstwach tych straty wyniosły powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej lub ponad 1050 zł w tzw. środkach trwałych, w tym przypadku najczęściej uszkodzone zostały dachy i elewacje na budynkach gospodarczych - dodała.

Szkody wystąpiły na terenie pięciu gmin: Głogów Małopolski, Leżajsk, Sieniawa, Tryńcza oraz Żyraków. Łączna kwota strat, jaką zadeklarowali rolnicy z tych gmin wyniosła prawie 2 mln zł. Z tej kwoty ponad 1,7 mln zł to zniszczenia w budynkach gospodarczych. Straty w uprawach rolnych wystąpiły na powierzchni ponad 34,4 ha i oszacowane zostały na prawie 231 tys. zł.

Poszkodowani rolnicy, po wyrażeniu zgody przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi na uruchomienie kredytów, będą mogli ubiegać się o kredyty preferencyjne: inwestycyjne i obrotowe. Oprocentowanie od 4 lipca br. wynosi dla nich 1,5 proc. dla rolników ubezpieczonych oraz 2,81 proc. dla nieubezpieczonych.

Oczoś zaznaczyła, że trwa obecnie szacowanie szkód w rolnictwie spowodowanych nawałnicami, które przeszły przez Podkarpacie w czerwcu br.