Rolnicy chcą w ten sposób wyrazić swoje niezadowolenie z aktualnej sytuacji na rynku zbóż w Polsce i przekonać rząd do wprowadzenia mechanizmów, które doprowadzą do uregulowania rynku i przywrócenia opłacalności produkcji.

Sikora powiedział, że protest będzie związany z akcją zaplanowaną na 21 października przez powołany przez kilka organizacji rolniczych Komitet Protestacyjny. Rolnicy zablokują skrzyżowania drogi w miejscowości Brzeźno przed przejściem granicznym w Dorohusku, w proteście przeciwko nadmiernemu importowi taniego zboża z Ukrainy.

Jak zaznaczył Sikora, Federacja postuluje zwiększenie zapasów zbóż przez Agencję Rezerw Materiałowych. Wyjaśnił, że państwowe zakupy doprowadziłyby do zmniejszenia ilości ziarna na rynku, co spowodowałoby wzrost cen.

Ponadto Federacja domaga się wprowadzenia wzmożonej kontroli jakości ziarna importowanego z krajów pozaunijnych oraz rozważenia możliwości wsparcia gospodarstw dotkniętych klęskami żywiołowymi w formie pomocy zbożowej.

Cena pszenicy konsumpcyjnej kupowanej przez firmy przetwórcze kształtuje się na poziomie 350-550 zł/t. Największe młyny nabywają ziarno po 350-460 zł/t.

Według szefa Krajowej Federacji Producentów Zbóż Zbigniewa Kaszuby, koszt wyprodukowania tony ziarna zależy od jakości gleby i waha się w granicach 500-700 zł.

Kaszuba powiedział w czwartek PAP, że sytuacja producentów zbóż jest "tragiczna", gdyż na rynku panuje "totalny zastój". Dodał, że rynek psuje import ziarna z Ukrainy. Na granicy tonę pszenicy można kupić za 300 zł.

Źródło: PAP