Wnioski mogą dotyczyć niewielkich inwestycji, które poprawiają estetykę wsi, a przez to także wzbogacają ofertę turystyczną. Chodzi np. o budowę lub modernizację placów zabaw, parków, oznakowań szlaków turystycznych, remonty kapliczki czy opisy obiektów historii regionalnej.

Projekty można składać w dwóch kategoriach: mała infrastruktura wiejska oraz aktywizacja mieszkańców wsi.

W ubiegłym roku wśród zwycięzców konkursu była wieś Aniołowo koło Pasłęka. Za zdobyte w konkursie pieniądze zbudowano plac zabaw pod nazwą "Bezpieczne harce w Anielskim Zakątku".

Jak powiedział sołtys Aniołowa Zbigniew Cieśla, za pieniądze sponsorów przygotowano najpierw projekt placu zabaw, który miał powstać na ziemi przekazanej przez Agencję Nieruchomości Rolnej. - Po wygraniu konkursu mieszkańcy wsi uporządkowali przekazany przez Agencję teren i posiali tam trawę. Potem ustawiono w tym miejscu zjeżdżalnie i drabinki do wspinania - powiedział sołtys.

Dodał, że plac zabaw cieszy się ogromną popularnością wśród najmłodszych mieszkańców Aniołowa.

W tym roku miejscowość także chce przystąpić do konkursu, by w ten sposób zdobyć fundusze na zakup kolejnych urządzeń przeznaczonych dla placu zabaw.

Jak informuje urząd marszałkowski na stronie internetowej, w budżecie województwa warmińsko-mazurskiego zapisano 240 tys. zł na działanie "Mała infrastruktura wiejska" oraz 60 tys. zł na działanie "Aktywizacja mieszkańców wsi".

Wnioski można składać od 1 lutego do 29 lutego br. w urzędzie marszałkowskim w Olsztynie.