Jak powiedział w rozmowie z dziennikarzami wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa, szkody jakie wyrządziła powódź, która nawiedziła region w 2010 r., zostały wycenione na ponad 500 mln zł. - Pomoc rządowa, bez uwzględnienia funduszu solidarności, wyniosła na przestrzeni dwóch lat 320 mln zł - powiedział wojewoda.

Dodał, że samorządy wykorzystały przyznane środki w 98 procentach. - W tym roku kończy się pomoc dla gmin powiatu kłodzkiego, które ucierpiały w powodzi w 2009 r., zaś w przyszłym roku zakończy się pomoc dla gmin, które doznały szkód w 2010 r. - mówił wojewoda.

W piątek przyznano promesy na łączna kwotę 90 mln zł 11 powiatom i 56 gminom na Dolnym Śląsku. Najwyższe wsparcie otrzymała Bogatynia, która w lecie 2010 r. została zalana przez rzekę Miedziankę.

- Dziś otrzymaliśmy 8,5 mln zł. Pieniądze zostaną przekazane przede wszystkim na odbudowę infrastruktury drogowej, która nie zmieściła się w poprzednich zadaniach. W poprzednim roku udało się nam odbudować główne arterie drogowe wzdłuż rzeki Miedzianka. Teraz odbudujemy 11 mniejszych ulic przylegających do tych arterii - powiedział w rozmowie z burmistrz Bogatyni Andrzej Grzmielewicz.

Bogatynia dotychczas otrzymała wsparcie w wysokości około 43 mln zł na odbudowę infrastruktury oraz ponad 30 mln zł w formie zasiłków celowych dla mieszkańców na remonty i odbudowę zniszczonych domów.

- Udało nam się do tej pory odbudować od podstaw m.in. 11 mostów, a cztery kolejne zostały wyremontowane - powiedział Grzmielewicz.