PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Abp Hoser laureatem nagrody za zasługi dla polskiej wsi

Abp Hoser laureatem nagrody za zasługi dla polskiej wsi
Przemysław Jahr / Wikimedia Commons/ CC BY-SA 3.0

Abp Henryk Hoser, biskup senior warszawsko-praski, otrzyma Nagrodę im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2019. Wyróżnienie przyznawane za zasługi dla polskiej wsi zostanie wręczone 20 lutego 2020 r. w Sekretariacie KEP – poinformowało w niedzielę biuro prasowe episkopatu.



"Abp Hoser podkreślał, że to dzięki miłości do ziemi i poczuciu wolności rolników przetrwaliśmy czasy totalitaryzmów hitlerowskiego i komunistycznego. Nazywał rolników twórcami naszej narodowej tożsamości" - czytamy w komunikacie kapituły nagrody.

Obradująca pod honorowym przewodnictwem sekretarza generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego kapituła postanowiła nagrodzić abp. Hosera za konsekwentne i wytrwałe nauczanie "kierowane zarówno do rolników, jak i ludzi władzy odpowiedzialnych za politykę rolną w Polsce".

"Kapituła doceniła także wezwania o realne wsparcie kierowane przez laureata do wszystkich, od których zależy pomoc w rozwoju rodzinnych gospodarstw rolnych. Takie gospodarstwa, jako najbliższe naturze, doceniają wagę ochrony środowiska i stan przyrody. Żywność z tych gospodarstw jest najwyższej jakości" - napisali członkowie kapituły w komunikacie.

Członkowie kapituły, przyznając nagrodę abp. Hoserowi, honorują jednocześnie tradycję, jaką niesie ze sobą ród Hoserów, zasłużony dla rozwoju polskiego ogrodnictwa od 1844 r. Przypominają też, że Hoserowie rozwijali największe w Polsce gospodarstwo ogrodnicze, które "dotknęła komunistyczna grabież".

W tym roku kapituła przyznała nagrodę po raz szesnasty. Wręczenie jej nastąpi 20 lutego 2020 r. w sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego ustanowiła w 2004 r. Fundacja Solidarna Wieś. Wyróżnienie przyznawane jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju kulturalnego i gospodarczego rolnictwa, wsi i małych miast w Polsce. W roku ubiegłym otrzymał ją zespół pieśni i tańca Mazowsze. 



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (14)

  • rolnik polski 2019-11-04 09:51:12
    ale jaja nie przewrócił nawet skiby ziemi i został wyróżniony za zasługi dla wsi, chyba za skuteczne umacnianie średniowiecznego modelu wiary.
    • Polak 2019-11-04 10:32:48
      Zdecydowanie nie jesteś polski co ty wiesz o Arcybiskupie ? Pochodź z rodziny chłopskiej ciężko pracował jeszcze ciężej się uczył w warunkach które urągały normalnym by nie napisać polowym/spartańskim. Wielokrotnie pomagał wspierał rolników w swojej diecezji która obejmuje o wiele więcej niż tylko Warszawę. Co ty wiesz o Arcybiskupie? Kto Ci płaci i dlaczego podszywasz się pod przymiotnikiem "polski" ? kto ci dał do tego prawo? PRECZ !!!
      • rolnik polski 2019-11-05 08:05:15
        konstytucja dał mi prawo, jak byś nie wiedział, mamy wolność wypowiedzi i będę komentował co chcę. To że ktoś pochodzi z rodziny chłopskiej to nie znaczy że ma zasługi dla wsi. Ale zapatrzeni w sukienkowych tego nie zrozumieją. W artykule nie napisano co takiego uczynił dla wsi żeby go nagradzać. Niejeden sołtys zrobił znacznie więcej.
    • Slazak 2019-11-04 10:41:02
      A zespół Mazowsze ile skib przewrócił? A Arcybiskup pochodzi z rodziny ścisłe związanej z ziemią Przypominają też, że Hoserowie rozwijali największe w Polsce gospodarstwo ogrodnicze, które "dotknęła komunistyczna grabież". Do szkoły po naukę historii POLSKI do Szkoły !!!
    • Slazak 2019-11-04 10:48:18
      Jest to nagroda "Nagroda im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego" ścisłe związana z nami katolikami a jeśli nim nie jesteś to WARA od wyśmiewania i podjudzania !!! WARA !!!
  • Beholder 2019-11-03 20:11:57
    A tak konkretnie to za co?
    • Polak 2019-11-04 10:33:49
      Chociażby za pomoc rolnikom 2 lata temu i obecnie wspieranie podczas suszy. Wystarczy ?
    • Polak 2019-11-04 10:38:47
      Zalecam powrót do szkoły i nauke historii !!! Przypominają też, że Hoserowie rozwijali największe w Polsce gospodarstwo ogrodnicze, które "dotknęła komunistyczna grabież".
    • Slazak 2019-11-04 10:42:21
      A za to: za konsekwentne i wytrwałe nauczanie "kierowane zarówno do rolników, jak i ludzi władzy odpowiedzialnych za politykę rolną w Polsce".
      • Beholder 2019-11-04 22:52:40
        Nauczanie odpowiedzialnych za politykę rolną chyba idzie w las, bo ciężko doszukać się w Polsce spójnej, sensownej i konsekwentnej polityki rolnej realizowanej przez którykolwiek rząd.
    • rolnik polski 2019-11-05 08:01:11
      modlił się za rolników, i zbierał w tej intencji na tacę.
  • Biała 2019-11-03 19:22:58
    Takie gospodarstwa które byĺy bliskie naturze odeszĺy w przeszłość PiS małe rodzinne gospodarstwa hodujące trzodę chlewną zlikwidował pod pozorem asf natomiast zachodnim koncernom przemysĺowym włączył zielone ds światełko dla monterowni duńskich warchlakow. ... a polscy rolnicy na własnej ojcowiźnie stali się wyrobnikami ktørzy doglądajä tych zdechlaków duńskich faszerowanych od samego poczätku tuczu szkodliwä chemią. ....Widać że kler ma najlepsze wiadomości o jakości żywności w Polsce nawet majä tupet wybierać nam rząd który tak hojnie utrzymuje ze środk9w publicznych ojca Rydzyka.....
    • Polak 2019-11-04 10:37:08
      konkretnie ile i za co dostał ojciec dr. Tadeusz Rydzyk. Konkretnie kiedy i za co ? kwoty? Nie powtarzaj bzdur lewackich mediów chyba że sam jesteś na ich usługach i dostajesz od nich pieniądze?
      • harman 2019-11-04 11:31:25
        Bardo proszę - w 2016 roku ARiMR wydała w TV Trwam 46,2 tys. zł na emisję dwóch spotów informujących o składaniu wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników, a w 2017 roku przeznaczyła na to 31,4 tys. Ponadto płaciła za to, że w jednej z części nadawanego w stacji od wielu lat programu „Wieś to też Polska” omawiano działania ARiMR. W 2016 roku przeznaczono na to 537,8 tys. zł (chodzi o 31 odcinków programu), w 2017 roku - 537,3 tys. zł (28 odcinków), a w ub.r. - 340,5 tys. zł (16 odcinków). Ogółem budżet marketingowy ARiMR w TV Trwam wyniósł 1,49 mln zł.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.218.88