- Kto troszczy się o rolnika, to troszczy się o ten kraj, ten się wpisuję w wielką historię ofiary, trudu i sukcesu - duchowego, moralnego i kulturalnego sukcesu, który jest bardzo potrzebny naszej ojczyźnie - mówił przewodniczący KEP.

Zauważył także, że wieś to nie tylko producent dochodu narodowego, ale także matecznik kultury i podkreślał konieczność kultywowania kultury wiejskiej.

W jego opinii społeczeństwo powinno w najbliższych wyborach poddać kandydatów egzaminowi z troski o rolników.

- To jest zadanie na przyszłe wybory, żebyście przeegzaminowali kandydatów, czy będą popierać paliwa bioenergetyczne, czy będą popierać rozwój naszego regionu, czy rolnicy będą mieli, gdzie sprzedać buraki cukrowe czy hodowlane produkty - mówił w niedzielę abp Michalik.

Dodał, że taka jest polska rzeczywistość, od której nie można uciekać. - My musimy mówić o tym, a posłowie muszą mieć poparcie z dołu, żeby nie było, że to jest Polska B czy C. Kto tak patrzy czy mówi o tych rolnikach, o tych naszych stronach, boję się, że będzie się pisał przez małe "p" jako Polak w historii ojczyzny - zauważył metropolita przemyski.

Chwalił także rolę oraz umiejętności cukiernicze polskich wiejskich kobiet na tle innych krajów europejskich.

- Jeśli się jedzie gdziekolwiek, do krajów sąsiednich, do najbliższych i dalszych, to spotka cię życzliwość, gościnność, ale kobieta tam najczęściej umie upiec jeden placek, dlatego że poddali się temu strasznemu reżimowi, który w niewoli 70 lat trzymał te narody. (..) A polskie kobiety - pojedziesz w Bieszczady, pojedziesz gdziekolwiek, w najgłębszą wioskę, postawią ci zestaw takich ciastek, ciast, które są smaczne, wykwintne. Nie ustąpią paryskim ani rzymskim cukierniom - mówił podczas niedzielnej mszy dziękczynnej za zebrane plony.

Uroczysta msza z okazji 28. Dożynek Archidiecezji Przemyskiej i 11. Dożynek Województwa Podkarpackiego odbyła się na placu przed kolegiatą w Jarosławiu. W trakcie mszy nastąpiło też poświęcenie wieńców dożynkowych, przywiezionych przez delegacje z parafii i dekanatów Archidiecezji Przemyskiej oraz gmin i powiatów województwa podkarpackiego.