Podczas wojewódzkich dożynek w Rogowie (Łódzkie), na mszy świętej dla uczestników święta plonów, abp Grzegorz Ryś przypominając o duchowym wymiarze trudu rolników i mieszkańców wsi powiedział, że "Chleb jest bardzo ważny". "Chleb powstaje z wielu ziaren, jak każda wspólnota" - podkreślił metropolita łódzki.

Wojewódzkie Święto Plonów w Rogowie połączone z dożynkami archidiecezjalnymi i piknikiem rodzinnym zorganizowali m.in. marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, Leśny Zakład Doświadczalny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i powiat brzeziński oraz gmina Brzeziny.

Po mszy świętej odbył się m.in. tzw. ceremoniał obrzędowy, czyli przekazanie dożynkowego chleba, prezentacja i wybór najpiękniejszego wieńca. Potem był barwny, ludowy korowód.

"Niech dożynki będą czasem refleksji nad świętością tej wspaniałej uroczystości, nad świętością chleba. Abyśmy potrafili przenieść tę refleksję w naszą codzienność" - zaznaczył marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Wojewódzkiemu Świętu Plonów i dożynkom archidiecezjalnym towarzyszy piknik rodzinny, czyli "Lato z funduszami unijnymi".

"W specjalnych namiotowych stanowiskach informacyjnych można było się dowiedzieć wszystkiego o funduszach unijnych oraz poznać ofertę Urzędu Marszałkowskiego i podległych mu teatrów, domu kultury, filharmonii, czy Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi" - przekazało biuro prasowe UM.

Podczas dożynek można było spróbować potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Dożynki odbyły się na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie, znanego przede wszystkim z arboretum, gdzie oglądać można rośliny i drzewa z wielu stref klimatycznych.

Wystąpiły zespoły ludowe, m.in. Blichowiacy z Łowicza, Piliczanie z Sulejowa oraz zespół pieśni i tańca Gorzkowice. Wieczorem uroczystości dożynkowe zakończył koncert Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów i grupa Zakopower.