Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli śledztwo przeciwko 18 osobom tworzącym grupę przestępczą. Podejrzani zawarli ponad 5000 fikcyjnych umów ubezpieczeniowych, za które otrzymali ponad 65 milionów złotych nienależnych prowizji od wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Prokuratura Regionalna w Katowicach skierowała już do sądu akt oskarżania przeciwko podejrzanym. Grozi im do 10 lat więzienia.

Śledczy ustalili, że 18 sprawców z województwa śląskiego i dolnośląskiego w wieku od 24 do 42 lat, brało udział w zorganizowanej grupie przestępczej, działającej na terenie całego kraju. Osoby te od maja 2012 do lutego 2015 roku, oferowały korzystne polisy, powiązane z programem oszczędnościowym. Ci, którzy podpisali wnioski ubezpieczeniowe, zostali wprowadzeni w błąd przez nieuczciwych agentów, bo myśleli że polisy są produktami darmowymi i w każdej mogą bez żadnych konsekwencji zrezygnować z umowy. Warunkiem skorzystania z takiej „promocyjnej” polisy, było przekonanie kolejnej osoby do przystąpienia do ubezpieczenia.

„Oszuści sami opłacali pierwsze składki, a wprowadzona w błąd firma, po otrzymaniu pierwszej raty składki za ubezpieczenie, wypłacała agentowi prowizję. Część z tych umów była całkowicie fikcyjna. Oszuści wystawili fałszywe dokumenty, posługując się personaliami osób, których dane pozyskiwali z innych ubezpieczalni. Oferowali również drobne kwoty pieniędzy osobom za samo podpisanie ubezpieczenia, jednocześnie zawyżając we wnioskach dane o osiąganych dochodach, aby móc wyłudzić wyższe prowizje.” – czytamy w policyjnym komunikacie.

Oszuści w ten sposób mogli jednorazowo wyłudzić prowizję w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych. Zdarzało się też, że dane jednej osoby widniały na kilku takich umowach. Podejrzani zawarli w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych ponad 5000 fikcyjnych umów ubezpieczeniowych, za które otrzymali w sumie ponad 65 milionów złotych – informuje śląska KWP.

Prokuratura Regionalna w Katowicach skierowała już akt oskarżenia przeciwko 18 członkom grupy, którym przedstawiono łącznie 36 zarzutów: za udział w grupach przestępczych oraz popełnienie oszustw na szkodę towarzystw ubezpieczeniowych. Jeden z podejrzanych mężczyzn usłyszał zarzut założenia i kierowania grupą przestępczą. Wszystkim grożą kary do 10 lat więzienia.