- Premier poprosił o maksymalne przyspieszenie wypłat pomocy suszowej i w związku z tym, że pieniądze Ministerstwa Finansów będą od jutra przesunięte, w najbliższych daniach rolnicy otrzymają zaległe wypłaty - powiedział Ardanowski.

- Chodzi o wypłatę pomocy dla 91 tys. rolników na kwotę 280 mln zł - wyjaśnił minister.

O szybką wypłatę tej pomocy zaapelował do premiera i do rządu w środę prezydent Andrzej Duda. Jak mówił, minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski przekazał mu informację, że jeszcze około 10 proc. rolników nie otrzymało przyznanych odszkodowań za straty, jakie ponieśli wskutek suszy w zeszłym roku.

- Chcę bardzo zdecydowanie zaapelować do pana premiera i do Rady Ministrów, aby te środki się po prostu znalazły, dlatego że załatwienie spraw zeszłorocznych wobec rozpoczynającego się teraz de facto nowego sezonu rolnego jest sprawą absolutnie podstawową - powiedział prezydent.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował na Twitterze o zakończonym w środę roboczym spotkaniu premiera z ministrem rolnictwa.

- Kilka dni temu została podpisana decyzja o kolejnych środkach finansowych dla rolników za szkody wynikające z suszy. Minister rolnictwa przystąpił do niezwłocznej wypłaty tych środków - czytamy.