PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ardanowski: polskie rolnictwo rozwija się dynamicznie

Ardanowski: polskie rolnictwo rozwija się dynamicznie fot. MRiRW

Polskie rolnictwo rozwija się dynamicznie, produkujemy żywność najwyższej jakości i takimi produktami chcemy konkurować na świecie - mówił w sobotę podczas spotkania z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego na warszawskim Służewcu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.



Minister podkreślił, że Polska jest dużym producentem i eksporterem żywności, ale nie chce konkurować ilością z największymi potentatami rolniczymi na świecie posiadającymi ogromne areały pól; chce konkurować jakością wytwarzanych produktów.

Jak zauważył, pandemia koronawirusa skomplikowała relacje międzynarodowe, ale są one odbudowywane.

- Jestem przekonany, że Polska będzie ważnym uczestnikiem światowego handlu żywnością - powiedział Ardanowski.

Według ministra, ważny są jednak nie tylko handel międzynarodowy, ale także rynek wewnętrzny.

- Liczymy na zwiększenie popytu wewnętrznego, bo realizowane programy "kupuj świadomie" czy "produkt polski" zaczynają przynosić nieoczekiwanie duże rezultaty - zaznaczył.

Przypominał, że w piątek Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisał list intencyjny ws. działań promujących kupowanie produktów polskich ze spółkami nadzorowanymi przez Ministerstwo Aktywów Państwowych: Pocztą Polską, PKP, PKP PLK, PKP Intercity, Wars i PKS Polonus Warszawa - wszędzie tam będzie prezentowany produkt polski.

- Chcemy przekonać Polaków, żeby chętniej kupowali polską żywność i to się dzieje. Patriotyzm gospodarczy jest bardzo widoczny - zaznaczył minister.

Jak mówił szef resortu rolnictwa, popyt zagraniczny i wewnętrzy gwarantuje, że polscy rolnicy bez przeszkód będą mogli produkować i sprzedawać żywność uzyskując godziwe ceny. Dodał, że tylko skoordynowane działania przy promocji żywności przynoszą efekty.

Sobotni "piknik" dla przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, który odbył się na torze wyścigów konnych, był imprezą promującą polską żywność połączoną z możliwością obejrzenia wyścigów konnych. Udział dyplomatów - ze 115 krajów świata - i ich rodzin był liczny.



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (31)

  • Marti 2020-07-20 08:10:11
    To zobaczymy ten rozwój po tym sezonie, wystarczy jechać jechać na jaką kolwiek giełde. Wszystko za bezcen.
  • Marcel1446 2020-07-19 22:43:35
    Taa dynamicznie rozwija ale nie za sprawą rządu albo pana ministra tylko banków które biorą często w zastaw pole a rolnik sie zgadza bo jak sie nie rozwija to po co mu pole trzymać a co do cen to takie jak 20 lat temu a od skupu do portu i tak dalej tracą sie 150zł dobrze że nie trzymam świn bo bym chyba wcale nie wytrzymał przy takich cenach żywca
  • Tiger 2020-07-19 18:39:09
    Naczelny płaczek tego portalu znowu w akcji? Tym razem na cel wziął sobie mniejszych rolników? Ból tyłka już jest nie do zniesienia że sobie jeszcze jakoś radzą a wielki bamber ledwie na kredyty ma i roboty nie do przerobienia? Żałosne.
    • Tiger 2020-07-19 18:42:58
      Chodzi i @baca56 pewnie data urodzenia, stary pryk
  • Beata 2020-07-19 10:18:31
    Tak rolnictwo rozwija się za rządów miłościwie panującego dudy że w obrotach hula wiatr i (...) się myszy.... Sposobem na asf było zlikwidowanie do nogi zdrowych świń i skuteczna ochrona dzików.... Obecnie inspekcja weterynaryjna nie ma co robić...tropi na Facebooku ogłoszenia i wyłapuje przestępców którzy nie mają zaplanowanych cieląt
  • W. 2020-07-19 09:43:46
    Gdy ojciec żył mówił mi , że czego jak czego , ale pracy i zarobku mi jako rolnikowi nigdy nie zabraknie , bo co jak co ale ludzie jeść muszą , ale to było wiele lat temu , gdy w sklepie stał ocet , a żywność była towarem deficytowym . Rządził też wtedy taki " miły" dziadzio Jaruzelski co bronił Polskę przed Polakami . Dziś mamy półki pełne towarów dostępnych przez cały rok . Więc ze słów ojca pozostało mi prawo do pracy do upadłego za symboliczne wynagrodzenie . Prawdziwych rolników jest coraz mniej i będą spychani na margines w współczesnym społeczeństwie , ale to też w dużej mierze wina samych rolników , którzy nie potrafią zadbać o wspólne interesy , nie umieją się zorganizować , a wyczekują mitycznego przywódcy na białym koniu , drugiego Leppera który za nich załatwi ich problemy . Albo współczesnego Don Kichota , zwanego BACA walczącego samotnie z wiatrakami niesprawiedliwości PiS owskiej władzy . Władzy która podzieliła Polaków na dwa obozy , tylko za cholerę nie wiem po której stronie stoi " ZOMO" . Za chwilę wejdzie tzw.zielony ład i rolnik będzie musiał produkować dużo , tanio i prawie ekologicznie za te same pieniądze , więc zapewnie ubędzie kolejnych gospodarstw rolnych , a może o to chodzi ??? Może rolnik może sobie odejść , bo nikomu nie jest za bardzo potrzebny ???
    • masza 2020-07-19 10:58:35
      a poco mi nalezec do jakiejs spułdzielni czy grupy???juz przykład bielmleku pokazał jak działaja takie grupy!!!!!cena mleka w osm Hjnówka 1,05 pln za litr mleka w skupie a w sklepie 3 pln za litr!!!!!!!to ma byc spułdzielczosc naszych marzen???kiedys odeszlismy od pgrow i kołchozów na rzecz indywidualnych gospodarstw a dzis namawia sie do organizowania prywatnych PGRÓW!!!!ZA PRLU to przynajmniej była jakas opłacalnosc a za wolnej polski rolnik jest gnebiony z kazdej strony!!!!!!!!!!dla rolników grupy niesa do niczego potrzebne,poradek w rolnictwie i stabilne ceny skupu i ceny srodkow do produkcji!!!!!!!!
      • W. 2020-07-19 12:40:53
        Bielmek czy " mój Eskimos " upadły teraz , ale wcześniej nie było lepiej , masarnie były w każdej większej miejscowości . Dziś najbliższa masarnia jest ok. 40 km od mego gospodarstwa . A PMB Białystok , taka ogromną firma upadła wiele lat temu i dlaczego ??? Złodzieje ją załatwili , a jej akcje które gdzieś leżą w mojej szufladzie , no cóż pamiątka dawnej epoki , nic więcej .