PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ardanowski: Prezydencka Rada ds. Rolnictwa zajmie się m.in. systemem KRUS

Ardanowski: Prezydencka Rada ds. Rolnictwa zajmie się m.in. systemem KRUS Fot. KPRP

- Prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich we wtorek zajmie się kwestią zabezpieczenia społecznego rolników i ich rodzin - powiedział szef Rady Jan Krzysztof Ardanowski. "Chcemy też poznać zamierzenia rządu w kwestii prac nad ustawą o rodzinnym gospodarstwie rolnym" - dodał.



We wtorek w Pałacu Prezydenckim odbędzie się kolejne posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Przewodniczący Rady, były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział w rozmowie, że tematem posiedzenia będzie przyszłość zabezpieczenia społecznego rolników i ich rodzin, który w Polsce jest oparty o funkcjonowanie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

- Prezydent Andrzej Duda w czasie kampanii wyborczej, spotykając się z rolnikami i ich organizacjami, zadeklarował - i ta deklaracja znalazła się w porozumieniu podpisanym przez prezydenta z Solidarnością Rolników Indywidualnych - że zgłosi projekt zmian legislacyjnych dotyczących funkcjonowania systemu zabezpieczenia społecznego rolników, tak, żeby uniknąć ewentualnych nadużyć, a jednocześnie w szczególny sposób chronić gospodarstwa rolne - powiedział Ardanowski.

Jak zaznaczył, Rada chce przeanalizować funkcjonowania systemu zabezpieczenia społecznego rolników "również pod kątem zgłaszanych przez organizacje rolnicze postulatów, by rolnicy, który nabywają prawo do świadczeń emerytalnych z tytułu wieku i długości okresu składkowego, nie musieli oddawać swojego warsztatu pracy, jakim w ich wypadku jest gospodarstwo rolne".

- Wydaje się to krzywdzące, że przedstawiciele innych grup, którzy zajmowali się na przykład rzemiosłem, mieli własne firmy, byli chociażby taksówkarzami, chcąc uzyskać prawo do świadczenia, nie muszą pozbywać się swego warsztatu pracy, ponieważ prawo do emerytury jest nabywane ze względu na długość okresu opłacania składek i odpowiedni wiek - powiedział Ardanowski.

Zaznaczył, że "z drugiej strony prezydentowi zależy na tym, żeby w rolnictwie następowała naturalna wymiana pokoleń, żeby zachęcić młodych ludzi do pozostania na wsi". - Chodzi o to, żeby młodzi ludzie przejmowali gospodarstwa i chcieli pozostać w rolnictwie - powiedział szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

Dlatego - podkreślił Ardanowski - "potrzebne są bardzo precyzyjne analizy ekonomiczne, jakie ewentualnie narzędzia, mechanizmy, zachęty zastosować, żeby starsi rolnicy nie chcieli utrzymywać swoich gospodarstw do bardzo późnego wieku, uniemożliwiając tym samym przejęcie prowadzenia gospodarstwa przez ludzi młodych". Wyraził nadzieję, że Ministerstwo Rolnictwa przedstawi takie analizy na posiedzeniu Rady.

Ardanowski zapowiedział, że podczas wtorkowego posiedzenia będzie też chciał otrzymać od przedstawicieli resortu rolnictwa odpowiedzi dotyczące sygnalizowanych w mediach planów rządu wprowadzenia zmian w prawie, zgodnie z którymi rolnicy, którzy prowadzą dodatkową działalność gospodarczą, zostaną objęci system ZUS-owskich ubezpieczeń.

- Byłoby to złamaniem ustaleń,, które od wielu dekad są w polskim rolnictwie. Zachęcamy polskich rolników, szczególnie tych, którzy prowadzą mniejsze gospodarstwa, żeby podejmowali pozarolniczą działalność gospodarczą; są na to specjalne środki w programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, są zachęty, premie na tworzenie pozarolniczych miejsc pracy przez rolników - powiedział Ardanowski.

Według niego, "zapowiedź, że wszyscy rolnicy, którzy prowadzą dodatkową działalność gospodarczą, często niskodochodową, okazjonalną i krótkotrwałą, będą płacić składki na ZUS, to absurd". - Chcemy to bardzo dokładnie przeanalizować, jakie są w tej kwestii zamiary rządu. Dostrzegam tu pewną niespójność, bo z jednej strony słyszy się, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad taką ustawą, a z drugiej strony minister rolnictwa zaprzecza, jakoby taka ustawa była przygotowywana w rządzie. Należałoby w sposób jednoznaczny wyjaśnić zamiary rządu w tej kwestii - podkreślił Ardanowski.

Jak wskazał, problemem, który pozostaje do rozwiązania w kwestii zabezpieczeń społecznych rolników, jest też wyeliminowanie z systemu KRUS osób, które są objęte rolniczym ubezpieczeniem z tytułu posiadania ziemi, mimo że faktycznie nie utrzymują się z jej uprawy. - Według moich szacunków jest to około 60 tys. przedsiębiorców czy ludzi wolnych zawodów, którzy z tytułu posiadania kawałka ziemi pozostają w korzystnym ubezpieczeniu dedykowanym rolnikom. Tak nie powinno być - powiedział Ardanowski.

Zaznaczył, że Rada ma informację, że nad rozwiązaniem powyższych kwestii pracuje Ministerstwo Rolnictwa i dlatego we wtorek będzie chciała poznać założenia i zakres prac resortu. - Chcemy ustalić, czy to rząd zrealizuje deklarację prezydenta z porozumienia z Solidarnością Rolników Indywidualnych, czy tez prezydent skorzysta z prawa inicjatywy ustawodawczej i odpowiedni projekt zgłosi - powiedział.

Kolejną kwestią, którą chcą poznać przedstawiciele prezydenckiej rady - mówił Ardanowski - są założenia i zakres prac nad ustawą o rodzinnym gospodarstwie rolnym. - Słyszymy bowiem, że ma to być jakaś ustawa systemowa wręcz, która w kompleksowy sposób określi funkcjonowanie rodzinnych gospodarstw rolnych w Polsce. Chcemy poznać stopień zaawansowania tych prac i w jakim kierunku one zmierzają - powiedział Ardanowski.

Jak dodał, prezydenccy eksperci chcą też dowiedzieć się od przedstawicieli resortu rolnictwa, na czym - zgodnie z założeniami tego projektu -"ma polegać szczególne wyróżnienie rodzinnych gospodarstw rolnych oraz jakie działania będą podjęte, by gospodarstwa te rzeczywiście wpierać". - Czy będą przełożenia na dostęp do środków unijnych, ułatwienia rynkowe. Czy nie okaże się, że to wsparcie dla gospodarstw rodzinnych pozostanie tylko w sferze deklaracji. Martwimy się chociażby sprawą wpływu unijnego Zielonego Ładu na małe gospodarstwa - powiedział Ardanowski.

Zaznaczył, że "założenia Zielonego Ładu, które są niekwestionowane na poziomie ogólnym, będą wymagały ogromnych inwestycji w rolnictwo, na które UE nie zapewnia środków". "Może to uderzyć w małe gospodarstwa, które nie będą w stanie spełnić wyśrubowanych norm technologicznych. Chodzi o to, żeby się nie okazało, że wszyscy mówią ciepło i życzliwie o małych, rodzinnych gospodarstwach, a praktyka doprowadzi do tego, że będą one upadały" - powiedział Ardanowski.



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (30)

  • Maciek 2021-02-22 09:52:47
    Siedzą w tym pisie i myślą co by tu jeszcze spoerdo....ć.
  • myśliwy 2021-02-21 17:52:40
    Dobrze Pan Ardanowski pisze. Najpierw zakładać działalność kazali a teraz jak zus wprowadzą to zamkniemy wszystko. Jeśli robię usługi na 30 tysięcy rocznie to wolę ich wcale nie robić i siedzieć cicho na krusie
  • Strażak 2021-02-21 17:35:36
    Chłopy nie piszcze głupot bo tutejsze wpisy też idą pod uwagę komisji rolnictwa. Postulat to podnieść emerytury i renty o tysiąc zł. Podnieść też i składki emerytalno-rentowe. Niezależnie od tego czy rolnik opłacał składki emerytalne 20 czy 30 lat a osiągnął swój wiek ma prawo do emerytury pozostając przy ziemi, bo to powinna być jego własność a nie dzierżawa.
    • ABC i d 2021-02-21 19:58:46
      Nie przeceniaj swoich wypocin bo się głeboko zawiedziesz. Nikt z rzadzących nie czyta tych bzdetów, no i po co, to oni są uczeni w pismie i lepiej wiedza co rolnikom potrzeba.
  • Mech 2021-02-21 16:39:47
    Na ZUS wszystkich krótka piłka. I skończy się cwaniakowanie rolników.
    • Zadowolony 2021-02-21 17:39:02
      Kocham Cię @Mech. Jesteś tak mądry jak śmierdzący krowiarz któremu obciągam codziennie rano.
      • Mech 2021-02-21 17:44:54
        Ciebie pierwszego na ZuS to zobaczymy czy będziesz się tak wymądrzał dalej nierobie.
      • Zadowolony 2021-02-21 19:05:57
        @Mech Skarbie ja już od dawna jestem w ZUS. Pracuję a po godzinach dorabiam spijając śmietanę krowiarzom. Doskonale Cię rozumiem, też zaczynałem od zera. Zobacz dokąd doszedłem. Zna mnie cała okolica. Przede mną już tylko nocne kluby Amsterdamu. Im prędzej zrozumiesz jak łatwo można zarabiać ciałem tym lepiej dla Ciebie. Przestaniesz odreagowywać na rolnikach. Trochu tyłek piecze a z gęby wali wiesz czym, ale pamiętaj żadne pieniądze nie śmierdzą.
      • Mnich 2021-02-21 19:26:44
        Przecież tego nie pisze nasz Zadowolony. To pewnie jeden z tych którym Zadowolony zawsze dokopuje. Sołtys Klaudiusz albo Rolnik. Gość męczy się tak całą Niedzielę. Zadowolony pewnie gdzieś z Rodziną wyjechał jak większość Polaków na spacerach dziś a ten nie ma dziewczyny to go krew zalewa i biedak cały dzień w internecie się dowartościowuje. W ten sposób to raczej pokazuje że skamli aby ktoś go zauważył. Żałosne.
      • Zadowolony 2021-02-21 21:46:44
        @Mnich nie znam tego Twojego Zadowolonego ale chętnie go zastąpię. Możesz wziąć jeszcze tego swojego Klaudiusza, Sołtysa i Rolnika. Gwarantuje Wam, że po tym spotkaniu wszyscy będziecie Zadowoleni.
      • Zadowolony ten Zadowolony 2021-02-22 07:06:16
        Mnich Pewnie sam wiesz że takim osobom trzeba współczuć. Gość męczy się okropnie. Ma krowy mleczny niby ma dużo pieniędzy a tak naprawdę kisi ogóra w śmietanie. Biedaczek cały weekend dzień i noc rozpacza nad swoim samotnym losem bo żadna go nie chce. Gdzieś musi odreagować życiowe niepowodzenia więc niech sobie pisze. Z jego rozumem to pewnie nawet nie zdaje sobie sprawy jak bardzo się poniżył i w moich oczach nie jest żadnym konkurentem tylko zwykłym pośmiewiskiem. Bo co taka Karykatura mężczyzny może innego zrobić jak uklęknąć i się tak poniżyć? Pisać o 0:25 w nocy i podszywać się pod Zadowolonego? Cała Niedzielę też pisać? Czy można naprawdę tak nisko upaśč? Jak pokazuje jego przykład można 😂😂😂🤣🤣🤣 Niech sobie pisze tylko to mu pozostało w jego przegranym już życiu. Tak to był piękny weekend ...
      • Krowiarz 2021-02-22 08:43:18
        Zadowolony , a czy ty czasem do roboty się nie spóźnisz? Weź lepiej przestań kisić swego ogóra w śmietanie tylko znajdź sobie uczciwą pracę , a nie żyjesz na koszt innych .
      • Władek 2021-02-22 09:53:17
        Krowiarz Na to są właśnie takie śm........ ca.. jak Ty aby zasuwali a ktoś spijał śmietankę.
      • Zadowolony 2021-02-22 12:03:30
        @Zadowolony ten Zadowolony Masz rację to był piękny weekend. Dziękuję, że mi dotrzymywałeś towarzystwa. @Krowiarz, wiesz ja teraz głównie nocki ciągnę, bardziej mi się to opłaca. @Władek ja właśnie spijam tę śmietankę, aż się oblizuję.
      • Zadowolony ten Zadowolony 2021-02-22 12:43:01
        Ha ha ha ha Zwłaszcza pisząc o 0:25 w nocy 🤣🤣🤣😂😂😂 Jak nisko trzeba upaść by o takiej godzinie wpaśč na pomysł by podszywać się pod kogoś by samego siebie w ten sposób dowartościować? Ale rozumiem to SAMOTNOŚĆ i BEZSILNOŚĆ. Jesteś zwykła KARYKATURĄ MĘŻCZYZNY niezaradny życiowo. Ale pisz śmiało dawno takiego ubawu to dawno nie miałem. Widać że lekcja której Ci udzielił PIECZE oj PIECZE 😂😂😂🤣🤣🤣 I długo będzie jeszcze piekło.
      • Zadowolony 2021-02-22 14:58:03
        @Zadowolony ten Zadowolony. Mój Ty ptysiu muszę przyznać, że byłeś zajebisty. Po tej lekcji piecze, dlatego myślę aby następnym razem ograniczyć się do spijania śmietanki. Wtedy będzie tylko nieświeży oddech ale nie będzie tyłek piekł. Jak Ty sobie radzisz z tym pieczeniem? W końcu jesteś podwójnie Zadowolony. Wazelina? Ilu krowiarzy obskoczysz w jedną noc? Może się spotkamy w następny weekend w realu a nie tylko na Farmerze?
      • Paweł 2021-02-22 17:32:03
        @Zadowolony, @Zadowolony ten Zadowolony jak chcecie popedałować to się umówcie na rowery. To jest portal rolniczy a nie dla homoseksualistów. Uszanujcie to i nie zaśmiecajcie forum.
      • Zadowolony ten Zadowolony 2021-02-22 17:56:48
        @Paweł Nie moja wina że jakiś p.... się podszywa pod mój nikt. Kompletny desperat. @Pawlo Niestety i takich upośledzonych ziemia nosi.
    • Obiecuję 2021-02-21 17:50:08
      Jak na zus pójdziemy to ty w mieście z głodu zdechniesz.
      • Mech 2021-02-21 18:37:08
        Obiecuję Prędzej Ty zdechniesz. Ziemie przejmą duzi i wyprodukują to samo co Ty. Ale co będzie z taki co Ty którzy do niczego innego się nie nadają?????????
  • rolnik wlkp 2021-02-21 16:19:01
    Ciekawie ile dostaną wypłaty za to spotkanie? Proponuje 10 zł za dzień pracy aby poczuli jak to jest być KRUS