Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi wziął udział w otwarciu 25. jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH, którym patronuje ministerstwo rolnictwa.

Jak ocenił podczas konferencji prasowej, w zakresie technologii zmiany w rolnictwie zachodzą bardzo szybko. - Zmiany, których czasami nie jesteśmy w stanie +ogarnąć+. To co się nazywa rolnictwem precyzyjnym, systemy wspomagania rolnictwa, wykorzystanie satelitów, dronów, cyfryzacja rolnictwa, różne metody, które pozwalają zwiększyć zarządzanie, walczyć z chorobami zwierząt, stosować w sposób bardziej precyzyjny i bardziej przyjazny dla środowiska chemiczne środki ochrony roślin czy nawozy - to wszystko staje się faktem na naszych oczach, trzeba się tego nauczyć - podkreślił Ardanowski.

Jak ocenił, obecnie coraz więcej rolników rozumie, że z "nowoczesnej, bardziej wydajnej, ale także bardzo drogiej" techniki "należałoby korzystać w sposób wspólny, zorganizowany" - aby zmniejszać koszty użytkowania tych urządzeń.

- Dlatego to, co zaproponowaliśmy kilka miesięcy temu - tworzenie grup producentów rolnych, spółdzielczości - znakomita ustawa którą przyjęliśmy (...), daje znakomite do tego podstawy. To jest ważne, żebyśmy z tej techniki korzystali, ale w sposób bardzo racjonalny, analizując również jej koszty. Jeżeli bez opamiętania, analizy ekonomicznej, ktoś kupuje określone maszyny tylko dlatego że +mu się podoba+, nawet korzystając ze wsparcia unijnego, może mieć kłopoty w gospodarstwach - mówił Ardanowski.

Jak zauważył, niektórzy rolnicy przeinwestowali i teraz mają kłopoty. - Staramy się w tej materii także pomóc, ale każdy musi przede wszystkim sam analizować - zaznaczył minister.

Pogratulował zarządowi Targów Kielce rozwoju targów AGROTECH, które jak podkreślił "z niewielkiej wystawy" stały się "największym wydarzeniem w zakresie techniki rolniczej w Polsce".

Wystawa AGROTECH zgromadziła 750 wystawców z 25 państw. Ich produkty można oglądać w 11 halach i na terenie zewnętrznym, na ponad 66 tys. metrów kw. powierzchni.

Pokazywane są m.in. nowoczesne ciągniki i maszyny rolnicze, urządzenia wykorzystywane w gospodarstwach, nawozy, nasiona i sadzonki, środki ochrony roślin i pasze dla zwierząt. Swoje stoiska mają także instytucje związane z rolnictwem - producenci rolni mogą zasięgnąć wiedzy o przepisach, ubezpieczeniach, uczestniczyć w konferencjach, konsultacjach i warsztatach.

Wystawie rolnej towarzyszą 19. Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. Imprezy w Kielcach potrwają do niedzieli. W ubiegłym roku odwiedziło je ponad 70 tys. osób.