Policjanci z Warki na Mazowszu zatrzymali mężczyznę, który na swojej posesji w gminie Chynów magazynował niebezpieczne odpady. Gospodarz w stodole przechowywał kilkadziesiąt beczek i mauzerów płynnych substancji, prawdopodobnie pochodnych rozpuszczalników i lakierów.

Funkcjonariusze ujawnili 32 sztuki 200-litrowych beczek oraz 6 mauserów o pojemności 1000 litrów, z zawartością substancji i odpadów, których przechowywanie jest zabronione. Łącznie zabezpieczono ponad 12 tys. litrów niebezpiecznych płynów. "Wszystko to mogło zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne zanieczyszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach." - czytamy w policyjnym komunikacie.

Pracownicy radomskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobrali na miejscu próbki substancji ze zbiorników do szczegółowych badań. Policjanci i strażacy zabezpieczyli składowisko. Od wyników badań zależą kolejne kroki podejmowane w sprawie.

Właściciel składowiska został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.