- W związku z zamknięciem placówek edukacyjnych produkty przeznaczone dla szkół nie są przez nie odbierane. Nie można dopuścić do ich zmarnowania, dlatego podleciałem ARiMR przygotowanie wytycznych dla dostawców, jak mają postąpić z tymi produktami. Żywność ta powinna trafić do potrzebujących - powiedział PAP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Chodzi o program dla szkół w roku szkolnym 2019/2020 współfinansowany ze środków UE. Budżet programu wynosi 238 mln zł. Jego celem jest uczenie dzieci dobrych nawyków żywieniowych m.in. zachęcanie do spożycia produktów mlecznych oraz owoców i warzyw. W programie bierze udział 12,4 tys. szkół i ponad 1,7 mln uczniów klas I-V (94 proc. uczniów).

Dzieci uczestniczące w programie dostają co najmniej 3 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa oraz soki/przeciery owocowe (przygotowane do bezpośredniego spożycia), a także produkty mleczne. Dzieci mogą otrzymać bezpłatnie: jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, soki owocowe, przeciery owocowe, zagęszczone przeciery owocowe, marchewki, rzodkiewki, papryka słodka, kalarepę, pomidorki, mleko białe, serki twarogowe, jogurty i kefiry naturalne.

W wytycznych ARiMR informuje m.in. , że "dostawcy, którzy przekazali do Oddziałów Terenowych KOWR właściwych ze względu na siedzibę dostawcy, stany magazynowe oraz harmonogramy dostaw produktów przewidzianych na realizację tego działania w okresie od dnia 12 marca 2020r. do dnia 25 marca 2020r. mogliby ubiegać się o pomoc z tytułu wystąpienia "siły wyższej", o ile nie sprzedali tych produktów".

Dostawcy, którym nie udało się dostarczyć produktów zakupionych w celu realizacji dostaw w ramach "Programu dla szkół", a termin ich ważności nie upłynął, powinni podjąć starania aby produkty te nieodpłatnie przekazać do: jednostek organizacyjnych (ich rejestr jest w Agencji) pożytku publicznego, szpitali, służb mundurowych, np. wojska, policji itp.

Dostawca musi zagwarantować dobrą jakość przekazywanych produktów. Produkty te nie mogą być sprzedane. Za żywność, która w wyniku zamknięcia placówek oświatowych utraciła ważność, dostawca będzie mógł starać się o pomoc.

Wszystkie działania podjęte przez dostawców, tj. nieodpłatne przekazanie celem spożycia przez ludzi lub przeznaczanie ich do unieszkodliwiania jako odpady, będą wymagać potwierdzenia stosownymi dokumentami.