Jak poinformował rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk, bieżące informacje dot. ASF przedstawił wojewódzki lekarz weterynarii Janusz Ciołek.

Jak relacjonował rzecznik, Ciołek podał, że minęło 49 dni od ostatniego potwierdzonego ogniska ASF wśród świń na Podkarpaciu.

-Lekarz przekazał także najnowsze rekomendacje Komisji Europejskiej, która zmieniła obszary zwalczania choroby. I tak strefa III (czerwona) została zniesiona z terenu powiatu niżańskiego, leżajskiego, przeworskiego i części powiatów: jarosławskiego i lubaczowskiego - powiedział Mielniczuk.

Wojewódzki lekarz weterynarii poinformował również o liczbie ognisk ASF wśród świń. Najwięcej przypadków zidentyfikowano w powiecie mieleckim (52), w powiecie stalowowolskim (2) oraz lubaczowskim (1). W przypadku dzików, na terenie Podkarpacia potwierdzono 165 takich ognisk.

Jak zaznaczył rzecznik, po raz pierwszy odnotowano ogniska u dzików w powiecie przemyskim. Na tym obszarze trwają poszukiwania padłych dzików, zarządzony jest też odstrzał.

-W ramach walki z ASF odbywa się grodzenie szlaków komunikacyjnych dzików w ciągu drogi krajowej nr 9 i drogi wojewódzkiej nr 987. Wykonawcy poinformowali, że działania zakończą się do końca listopada br. - podał Mielniczuk.

W trakcie posiedzenia WZZK poinformowano również o ryzyku związanym z możliwością wystąpienia grypy ptaków (HPAI). Grypa ptaków występuje w okresie sezonowych przelotów dzikich ptaków. Na Podkarpaciu istnieje 168 ferm drobiu, łącznie hodowanych jest tam ponad 3,5 mln zwierząt.

Mielniczuk przekazał, że wojewoda z zaapelowała do samorządowców i przedstawicieli służb o kontynuację działań prewencyjnych w walce z ASF oraz HPAI.