Jak podkreślił podczas uroczystej gali Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP oraz inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, nadrzędną ideą projektu „Inwestor bez granic” jest propagowanie wzorcowych relacji między inwestorem, rynkiem i administracją.
Kryteria wyboru laureatów to m.in. skala inwestycji, ich wpływ na potencjał polskiej gospodarki i na jej innowacyjność, a także znaczenie przedsięwzięcia dla polskiego rynku pracy i dla budowania marki Polski w świecie.
Kandydatów nominowali przedstawiciele środowiska biznesu, instytucji samorządu gospodarczego, agencji i instytucji rządowych.
Prezes Kuśpik zaznaczył, że zwycięzcy wytypowani z grona inwestorów zagranicznych w Polsce dają rozwojowy impuls dla całej gospodarki, wnoszą nową wartość, budują sieć kooperacji.
- Potrzebni są nam świetni inwestorzy zagraniczni, z nowymi technologiami i nowymi produktami. I tacy coraz częściej przychodzą. Są też doskonałe polskie firmy inwestujące w przyszłościowe technologie. Jak powiedział Henry Ford, tylko firmy, które inwestują, mogą się rozwijać - mówił podczas gali wręczenia tytułów "Inwestora bez granic" Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.
Wśród wyróżnionych, polskich inwestorów są podmioty realizujące odważne, skuteczne strategie ekspansji zagranicznej. Nie tylko wpływają one na potencjał polskiego eksportu, z powodzeniem inwestując na obcych rynkach, ale także otwierają drzwi przed innymi polskimi firmami.
- Kiedyś tu, gdzie znajduje się Międzynarodowe Centrum Kongresowe, w którym odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy, była kopalnia i wydobywano węgiel. Dziś wydobywa się wiedzę i tworzy nowe biznesy. Nie powstałyby one jednak bez odwagi tych firm zagranicznych, które do nas przyjechały i zainwestowały. Cieszy nas również sukces firm z Katowic, Śląska i Polski, który odnoszą na rynkach zagranicznych - powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach: „Inwestor zagraniczny w Polsce” oraz „Polski inwestor za granicą”.
Merytoryczną pieczę nad projektem sprawuje redakcja portalu gospodarczego WNP.PL i magazynu Nowy Przemysł.
BASF
Koncern otrzymał wyróżnienie za innowacyjność i konsekwentną realizację celów zrównoważonego rozwoju uwzględniającego interes środowiska naturalnego i otoczenia społecznego.
- Jesteśmy obecni na polskim rynku od 27 lat - mówiła odbierając wyróżnienie Katarzyna Byczkowska, dyrektor generalna BASF Polska. Dodała, że od 2014 roku działa w Polsce fabryka katalizatorów. - Jesteśmy w trakcie rozbudowy tego zakładu, żeby ograniczyć zużycie energii elektrycznej - dodała, podkreślając zaangażowanie koncernu w realizację celów zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju.
Zakład w Środzie Śląskiej to jedna z ważniejszych inwestycji spółki w Europie.
BASF jest jednym z największych przedsiębiorstw chemicznych na świecie, zatrudniającym ponad 122 tys. pracowników. Grupa składa się z sześciu dużych kompleksów chemicznych i niemal czterystu zakładów produkcyjnych.
W Polsce funkcjonują zakłady na Dolnym Śląsku, w Myślenicach koło Krakowa oraz centrum dystrybucyjno-logistyczne w Śremie koło Poznania. Firma zatrudnia ponad 850 pracowników.
Feerum
Firma otrzymała wyróżnienie za profesjonalne przygotowanie i realizację śmiałej ekspansji międzynarodowej - od Europy po Afrykę.
- Przyjmuję te nagrodę jako zobowiązanie. W przyszłym roku będziemy obchodzić pełnoletność naszej działalności i mamy nadzieję, że jeszcze wiele dobrego przed nami. Stworzyłem tę firmę od podstaw, więc mogę być z tego powodu dumny. Dbałość o przechowywanie żywności to kluczowe wyzwanie przy rosnącej globalnie liczbie ludności. W Afryce Subsaharyjskiej nawet 50 proc. zbóż jest marnotrawione z powodu niewłaściwego przechowywania. Inwestowanie w najlepsze technologie to jedyna szansa dla polskich firm, aby zaistnieć na światowych rynkach - powiedział Daniel Janusz, prezes Feerum.
To jeden z największych w Polsce producentów kompleksowych zespołów składających się z silosów, suszarni do zbóż oraz systemów transportu ziarna.
Ekspansja zagraniczna spółki rozpoczęła się od krajów Europy Wschodniej. Feerum zrealizowała też inwestycje m.in. w Niemczech, Rumunii, na Litwie, Łotwie, Ukrainie, a nawet w Mongolii.
W 2016 roku Feerum oraz tanzańska agencja rządowa zawarły kontrakt na budowę „pod klucz” pięciu obiektów suszarniczo-magazynowych oraz rewitalizację istniejących magazynów.
Projekt realizowany w Tanzanii ma znacząco poprawić wydajność sektora rolniczego i posiada bardzo ważny wymiar społeczny. Obecność Feerum w Afryce to także profesjonalne i nowoczesne programy szkoleń.
Feerum stale rozwija portfolio swoich produktów. Jest jedyną w Polsce - i jedną z niewielu na świecie - firmą tej branży, która posiada własne Centrum Badawczo-Rozwojowe.
Komentarze