Zakres inwestycji w oba nowe zakłady produkcyjne wynosi 40 milionów złotych (ok.10 milionów €). Oba zakłady produkcyjne BASF położone są obok siebie na dwóch sąsiednich działkach. Fabryka chemii budowlanej już pracuje i produkuje zaprawy suche dla przemysłu budowlanego. Zakład produkujący systemy poliuretanowe zajmuje się opracowaniem, produkcją i dystrybucją systemów poliuretanowych (do produkcji pianek i tworzyw sztucznych) dla przemysłu budowlanego, motoryzacyjnego, meblowego, urządzeń chłodniczych i innych. Oba zakłady obsługują przede wszystkim rynek polski.

Przy podejmowaniu decyzji o umiejscowieniu inwestycji w Śremie miała znaczenie niewielka odległość od Poznania, dużego miasta, bliskość Śremu do nowych obwodnic oraz do autostrady A2 (w odległości tylko 25 km). Te elementy, wraz z przyjazną dla inwestorów atmosferą w specjalnej strefie ekonomicznej, przekonały BASF.

Poliuretany (PUR) sprawiają, że życie staje się wygodniejsze, bezpieczniejsze i przyjemniejsze – i pomagają w sposób zrównoważony zaoszczędzić energię. Przyczyniają się do tego, że architekci mogą lepiej izolować budynki, a producenci samochodów konstruować i kształtować atrakcyjniejsze pojazdy oszczędzając na ich wadze. Producenci obuwia, materaców oraz sprzętu gospodarstwa domowego i sprzętu sportowego na całym świecie wykorzystują różnorodne możliwości i zalety tego specjalnego rodzaju tworzywa sztucznego w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem ekspertów firmy BASF.

Dzięki obejmującej cały świat sieci 38 zakładów produkujących systemy poliuretanowe oraz pracy kolejnych zakładów BASF jako jedyny producent może w sposób rzetelny globalnie zaopatrywać klientów w poliuretany z produkcji lokalnej.

W Polsce BASF jest wiodącą na rynku firmą na polu rozwiązań systemów poliuretanowych. Oczekiwane stopy wzrostu pochodzą przede wszystkim z przemysłu budowlanego, motoryzacyjnego i urządzeń chłodniczych. Dzięki nowemu zakładowi firma BASF będzie mogła opracowywać, produkować i wytwarzać nowoczesne systemy poliuretanowe dla wielu branż przemysłowych. W nowym zakładzie, na powierzchni około dwóch hektarów, pracownicy BASF będą pracować w działach dystrybucji, produkcji i rozwoju. Dodatkowo będzie można skorzystać z globalnej sieci zasobów wiedzy i produkcji firmy BASF Poliuretany.

Budowa nowego zakładu produkującego systemy poliuretanowe w Śremie została wykonana przez lokalne przedsiębiorstwa. Na elewacje zewnętrzną wykorzystano poliuretanowe elementy sandwiczowe najnowszej generacji
z zasobu systemów poliuretanowych firmy BASF.

Inwestycja BASF Chemia budowlana

Już dziesięć lat temu na początku działań firmy BASF w Polsce na polu chemii budowlanej pokładano dużo nadziei w potencjał polskiego rynku budowlanego. Po wieloletnich dostawach dla polskich klientów płynących z krajów sąsiednich, BASF otwierając zakład suchych zapraw w Śremie chce jeszcze lepiej obsługiwać wymagania lokalnego rynku. Wraz z innowacyjnymi systemami i produktami również rozwój polskiej branży budowlanej powinien zostać skierowany w kierunku budownictwa zrównoważonego.

Jeszcze 5 lat temu rozwiązania zrównoważone w polskiej branży budowlanej odgrywały mniejszą rolę. Dzisiaj jednak coraz więcej inwestorów świadomie decyduje się na stosowanie zrównoważonych produktów o wysokiej jakości. W 2010 roku udział polskich projektów budowlanych, w których zastosowano rozwiązania służące efektywnej oszczędności energii, był już na poziomie 20 procent. Polski przemysł budowlany jest dla firmy BASF bardzo atrakcyjnym rynkiem. W okresie od 2005 do 2010 roku branża budowlana wzrosła o 45 procent. W sumie w Polsce wydaje się ok. 250.000 zezwoleń na budowę rocznie.

W nowym zakładzie chemii budowlanej BASF będą produkowane suche zaprawy budowlane do różnych zastosowań, w tym już sprawdzone na rynku produkty takie jak zaprawy do przyklejania płytek ceramicznych z linii PERICOL, masy wyrównujące PERICEM, specjalne zaprawy do systemów ocieplających MultiTherm oraz zaprawy do naprawy betonu pod marką EMACO.

Centralne miejsce w działaniach BASF zajmują zawsze standardy wysokiej jakości. Produkt Prince Color KAM, czyli produkowana w Śremie zaprawa klejąco-zbrojąca do systemów ociepleń, została już odznaczona Złotym Medalem na targach „Budma 2010“ (największych targach budowlanych w Europie Środkowej).

Eksperci w dziedzinie chemii budowlanej firmy BASF utrzymują ścisłe kontakty z Politechniką Warszawską, Poznańską, Wrocławską i Kaliską. W przyszłych semestrach pracownicy BASF będą wygłaszać wykłady na temat „Budownictwa zrównoważonego”, aby w ten sposób przyczynić się do kształcenia młodych architektów i inżynierów budowlanych. Ponadto studentom oferowana jest możliwość odbycia praktyki w zakładzie produkcyjnym w Śremie.

Źródło: farmer.pl