Niż, który był powodem tak intensywnych opadów deszczu w ostatnich dniach w Polsce powstał nad wilgotnym i ciepłym Morzem Śródziemnym, a następnie przemieścił się przez Nizinę Węgierską na północny wschód. W niedzielę dnia 16.05.2010 ośrodek niżu znalazł się nad zachodnią Ukrainą.

Prawie cała Polska dostała się pod wpływ tego niżu, a front ciepły z nim związany zaznaczył się we wschodnich województwach kraju. Front ten oddzielał dwie różne masy powietrza. Nad województwa wschodnie napływało wilgotne i ciepłe powietrze z południa, a nad zachodnie chłodne i też wilgotne z północnego zachodu. Przy powierzchni ziemi, a także w średniej troposferze wytworzył się kontrast termiczny nad Polską. Na poziomie 850hPa (ok. 1,5km) różnica temperatury między dzielnicami wschodnimi a zachodnimi wynosiła 10°C.

Taki rozwój sytuacji barycznej sprzyja występowaniu obfitych opadów deszczu na terenie Polski, a zwłaszcza na południu, na terenach podgórskich i w górach ze względu na orografię opady są szczególnie intensywne.

Dziś prognozowane są opady o natężeniu słabym i umiarkowanym od 5mm do 10mm, na wschodzie w czasie burz lokalnie do 30mm.

Stan wody (19.05.2010) w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody wysokiej. Stan wysoki notowano rzekach całego dorzecza Wisły z wyjątkiem Pisy, Drwęcy i Brdy, gdzie notowano stan średni.

Stan wody (19.05.2010) w dorzeczu Odry układa się głównie w strefie wody wysokiej i średniej. Stan średni utrzymuje się. Stan niski utrzymuje się na Strzegomce oraz lokalnie na Nysie Łużyckiej i Noteci.

mapa_powodzi.bmp

Autor: IMiGW

 

Dorzecze Wisły:
Stany alarmowe przekroczone są na 65 stacjach wodowskazowych: na 10 w woj. śląskim, na 17 w woj. małopolskim, na 16 w woj. świętokrzyskim, na 15 w woj. podkarpackim, na 4 w woj. łódzkim, na 1 w woj. lubelskim, na 2 w woj. mazowieckim.
Stany ostrzegawcze przekroczone są na 49 stacjach wodowskazowych.

Dorzecze Odry:
Stany alarmowe przekroczone są na 58 stacjach wodowskazowych: na 11 w woj. śląskim, na 19 w woj. opolskim, na 12 w woj. dolnośląskim i na 9 woj. łódzkim, na 3 w woj. lubuskim, na 1 w woj. kujawsko-pomorskim, na 3 w woj. wielkopolskim
Stany ostrzegawcze przekroczone są na 24 stacjach wodowskazowych.

Źródło: IMiGW/farmer.pl