- Ten dodatek to szczególna forma, w jakiej państwo chce się zrewanżować, odwdzięczyć wieloletnim sołtysom, którzy pracowali, często zaangażowali się na wielu polach na rzecz swojej małej wspólnoty - podkreślił szef rządu podczas wtorkowej konferencji po zakończeniu obrad Rady Ministrów.

Będzie dodatek dla sołtysek i sołtysów. Premier podał wysokość

Jeszcze w tym roku wprowadzimy dodatek 300 zł dla wszystkich sołtysów i sołtysek, którzy osiągnęli wiek emerytalny, a którzy swoją funkcję pełnili przez co najmniej 10 lat - dodał Mateusz Morawiecki.

Świadczenie w wysokości 300 zł miesięcznie dla sołtysów pełniących funkcję przez dwie kadencje i będących w wieku emerytalnym przewiduje projekt ustawy resortu rolnictwa, którym na wtorkowym posiedzeniu przyjął rząd.

Premier Morawiecki zwrócił uwagę, że funkcja sołtysa jest jedną z najstarszych i najpowszechniejszych w Polsce.

Codziennie 40 tys. sołtysek i sołtysów świadczy pracę i pomaga w różnych okolicznościach swoim mieszkańcom, których reprezentują - zwrócił uwagę szef rządu.

Jak podkreślił, "bezinteresowne poświęcanie czasu przez sołtysów i sołtyski to wzór dla wszystkich mieszkańców Polski i dowód prawdziwie obywatelskiej postawy".

Czytaj też: 

Druga dawka azotu w uprawie zbóż. Prof. Szczepaniak mówi jak kontynuować nawożenie

Porozumienie okrągłego stołu upada! Oszukana Wieś ogłasza akcję protestacyjną!

Kołodziejczak: apeluję do Zełenskiego, ta sytuacja musi zostać rozwiązana!

Mateusz Morawiecki w imieniu rządu podziękował "wszystkim sołtysom w całej Polsce, tym, którzy dzisiaj są sołtysami, byli nimi w przeszłości za ogromny wysiłek, zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego".