Pojawiła się szansa na eksport zboża z pominięciem firm pośredniczących, które przechwytują większość zysku ze sprzedaży. Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych, są skłonne wydzierżawić swoje nabrzeże załadunkowe o długości 360 metrów, do którego może jednocześnie przycumować kilka statków, a także magazyn o powierzchni 20 tys. metrów kwadratowych. Wyposażenie techniczne pozwala na załadunek 6 tys. ton ziarna na dobę. Do nabrzeża doprowadzona jest bocznica kolejowa, co umożliwia dowóz ziarna z głębi kraju.

KFPZ jest zbyt małą organizacją, by mogła sama zająć się eksportem zbóż, dlatego aktualnie koncentruje swoje działania na powołaniu do życia firmy której zadaniem byłaby obsługa wynajętego nabrzeża portowego. Jeżeli się to uda, powstanie przedsiębiorstwo eksportu polskiego zboża w którym będą uczestniczyć - poprzez Federację - sami producenci.

Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w sezonie 2008/2009 r. eksport ziarna wyniósł ponad 2 mln ton i był prawie 2,5-krotnie wyższy niż w poprzednim sezonie. Zboże było sprzedawane do krajów Unii Europejskiej i Afryki Północnej.

Źródło:farmer.pl