Beskidy: zabezpieczenia przed drapieżnikami trafiają do hodowców

- Pracownicy Dyrekcji z Katowic już po raz drugi przekazali hodowcom z południowej części województwa śląskiego zestawy do ochrony zwierząt gospodarskich przed drapieżnikami, głównie wilkami. Rozdysponowywane są elektryzatory wraz z elementami ogrodzeń, fladry i urządzenia do odstraszania - powiedziała rzecznik regionalnej dyrekcji Natalia Zapała.

Zdaniem Przemysława Skrzypca, regionalnego konserwatora przyrody i wiceszefa dyrekcji katowickiej, hodowcy zwierząt z gospodarstw położonych na terenach, gdzie występują duże ssaki drapieżne, jak wilk, ryś, czy niedźwiedź brunatny, mogą liczyć na wsparcie, które jest możliwe dzięki pieniądzom pozyskanym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 

Ćwierć miliona złotych na zabezpieczenia

Na projekt "Ochrona dużych drapieżników: niedźwiedzia brunatnego, wilka i rysia w południowej części województwa śląskiego" RDOŚ w latach 2021-2023 otrzymał 225 tys. zł.

Celem projektu jest poprawa stanu ochrony populacji dużych drapieżników na południu Polski poprzez ograniczenie występowania sytuacji konfliktowych między zwierzętami a człowiekiem i przeciwdziałanie ewentualnym szkodom wyrządzonym przez drapieżniki - oznajmiła Natalia Zapała.

Jak podkreśliła, liczba szkód spowodowanych przez drapieżniki w ostatnich latach znacznie zmalała. "Spadek związany jest przede wszystkim z rosnącą świadomością hodowców w zakresie sposobów ochrony swoich stad" - wyjaśniła rzecznik.

W województwie śląskim zadanie jest realizowane jest w powiecie bielskim - w Porąbce, Czernichowie, Wilkowicach, Buczkowicach, Szczyrk i Jaworzu, w okolicach Cieszyna - w Istebnej, Wiśle, Ustroniu, Goleszowie i Brennej, a na Żywiecczyźnie w gminach - Jeleśnia, Koszarawa, Świnna, Radziechowy-Wieprz, Węgierska Górka, Milówka, Rajcza, Ujsoły, Łodygowice, Lipowa, Ślemień, Gilowice i Łękawica.

Na obszarze przedsięwzięcia znajdują się tereny chronione w ramach obszarów Natura 2000, a także Park Krajobrazowy Beskidu Małego, Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego i Żywiecki Park Krajobrazowy - zaznaczyła Natalia Zapała.