Stare dowody "książeczkowe" ważne są na terenie Polski do końca marca br.

W PKO BP stare dowody uznawane są do końca marca - powiedział PAP rzecznik prasowy PKO BP Tomasz Fill. "Kłopoty mogą zacząć się po 31 marca" - dodał.

"Uzyskanie kredytu hipotecznego bez dowodu jest niemożliwe. Sam paszport nie wystarczy do zaciągnięcia zobowiązań. Po 31 marca paszportu będzie można użyć do załatwienia drobnych spraw, takich jak wypłata czy dokonanie przelewu, chyba że umowa z klientem stanowi inaczej" - wyjaśnił Fill.

Podobna sytuacja jest w DnB NORD Polska. "Do końca marca wystarczy stary dowód" - powiedział PAP rzecznik prasowy DnB NORD Polska Łukasz Piasta. Przypomniał, że brak nowego dowodu nie jest problemem w bankowości elektronicznej.

"Po 31 marca, żeby wziąć kredyt czy założyć konto, paszport nie wystarczy. Będzie można wykonać przelew, gdy jest się klientem banku, bo choć w paszporcie nie ma PESELu, to jednak jest zdjęcie" - powiedział Piasta.

Biuro prasowe Pekao SA poinformowało PAP, że do końca marca br. bank akceptuje stare dowody osobiste na dotychczasowych zasadach.

"Od klientów, którzy posiadają nowy dowód osobisty, bank nie wymaga dodatkowego dokumentu ze zdjęciem, w przypadku osób które posiadają stary dowód osobisty bank wymaga okazania Identyfikacyjnej Karty Magnetycznej - IKM (w przypadku klientów banku), bądź okazania drugiego dokumentu ze zdjęciem (nowi klienci banku)" - wyjaśniło biuro prasowe.

Bank wprowadził te procedury w momencie wprowadzenia nowych dowodów. "Tak więc do 31 marca br. klienci mogą dokonać przelewu w okienku, założyć konto lub zaciągnąć kredyt zarówno na nowy, jak i stary dowód. Po 31 marca 2008 r. bank będzie akceptować tylko nowe dowody osobiste" - podał Pekao SA.

Problemy z powodu braku nowego dowodu mogą już teraz mieć zainteresowani usługami ING Banku Śląskiego. "Nasi stali klienci, którzy mają już jakiś produkt banku, będą mogli zaciągnąć kredyt w ramach odstępstwa - o ile mają inny dokument tożsamości i zaświadczenie, że oczekują na nowy dowód" - powiedziała Ewa Szerszeń z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

"Natomiast jeśli chodzi o klientów, którzy dopiero chcą nawiązać relacje z bankiem - standardowo wymaganym dokumentem jest dowód. Czekamy jeszcze na decyzje, ale nie ma gwarancji, czy taki klient nie będzie miał kłopotów z założeniem konta czy nawet lokaty" - dodała Szerszeń.

Plastikowe dowody tożsamości zaczęły w Polsce zastępować dowody książeczkowe od 2001 roku. We wrześniu ub.r. Sejm przyjął ustawę o czasowym posługiwaniu się dowodami osobistymi wydanymi przed styczniem 2001 r. Zgodnie z nią, stare dowody nie tracą ważności do końca pierwszego kwartału br., ale nie można na ich podstawie m.in. przekraczać granicy z innymi krajami UE, ani też z państwami Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Poniedziałek był ostatnim dniem na złożenie wniosku o wymianę książeczkowego dowodu osobistego na nowy z gwarancją, że dokument otrzyma się do 31 marca 2008 r.

Starych dowodów osobistych na nowe nie wymieniło jeszcze ok. 1 mln 840 tys. Polaków - wynika z danych MSWiA zebranych do 28 grudnia minionego roku. Rzeczniczka resortu Wioletta Paprocka powiedziała PAP, że wśród tych osób jest ok. 1,2 mln Polaków, którzy przebywają za granicą i nie potrzebują dowodów osobistych.

Źródło: PAP