Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że stopa bezrobocia w maju spadła do 5,1 proc. z 5,2 proc. w kwietniu. Według GUS liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w maju 850,2 tys. wobec 878,0 tys. osób w kwietniu.

"Stopa bezrobocia w maju 2022 r. była zgodna z naszą prognozą. Maj zazwyczaj przynosi poprawę w statystykach bezrobocia. Jest to związane z dwoma tendencjami. Po pierwsze rozwija się odczuwalny w okresie wiosny i lata popyt na pracowników sezonowych w budownictwie, rolnictwie i usługach turystycznych" - wyjaśnił w piątkowym komentarzu główny ekonomista KIG. Po drugie - jak dodał - firmy zaczynają intensywniej zatrudniać pracowników, by móc sprostać tegorocznemu poziomowi zamówień.

Zdaniem Soroczyńskiego na podstawie prezentowanych danych o poziomie bezrobocia można szacować, jakie GUS w swoich kalkulacjach przyjmuje aktualnie wartości liczby pracujących i aktywnych zawodowo.

"W najbliższych miesiącach, wraz z dalszym wchodzeniem w okres letni, bezrobocie rejestrowane będzie spadać. Lokalne minimum oczekiwane jest tu od sierpnia do października ze stopą bezrobocia prognozowaną na 4,8 proc. przy 805 tys. osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Zima przyniesie sezonowe pogorszenie" - ocenił Soroczyński. W jego opinii w końcu grudnia 2022 r. stopa bezrobocia może wynieść 5,0 proc., przy liczbie zarejestrowanych bezrobotnych na poziomie 840 tys. osób.