23 września ma nastąpić sfinalizowanie przejęcia od Rabobanku 74 proc. akcji BGŻ przez BNP Paribas. Po zakończeniu wezwania (17 października) BNP Paribas będzie posiadać pomiędzy 88,64 a 90 proc. akcji Banku BGŻ. W rękach Rabobanku pozostanie 10-proc. pakiet akcji.

Intencją Grupy BNP Paribas jest, aby Bank BGŻ oraz BNP Paribas Bank Polska połączyły się i przekształciły w nową, silniejszą, uniwersalną instytucję wykorzystującą przewagi każdego z banków – deklaruje Jean-Paul Sabet, zastępca dyrektora generalnego Międzynarodowej Bankowości Detalicznej BNP Paribas. Do sfinalizowania połączenia konieczne jest uzyskanie zgody Komisji Nadzoru Finansowego, co jest spodziewane w pierwszej połowie przyszłego roku.

Nowy bank ma połączyć zalety BGŻ i BNP Paribas. Pierwszy z tych banków ma pozycję lidera w segmencie agro, dysponuje dużą siecią i bazą klientów, sprawną platformą internetową (BGŻOptima), jest postrzegany jako bank lokalnych społeczności. BNP Paribas wnosi doświadczenie wynikające z obsługi klientów korporacyjnych i siłę globalnej grupy bankowej.

Połączenie obu banków spowoduje utworzenie 7. co do wielkości banku w Polsce – dla BGŻ oznacza to przesunięcie o dwie pozycje wyżej w tej hierarchii, dla BNP Paribas Polska – skok o 5 pozycji wyżej.

I – jak zapewniają dyrektorzy banków – dla rolników nie szykuje się znacząca zmiana, nowy bank zamierza umacniać pozycję numer 1 w sektorze rolno-spożywczym.

- Nabyliśmy bank BGŻ, który charakteryzuje się bardzo silną pozycją w małych i średnich miejscowościach – mówi Jean-Paul Sabet. - Niewątpliwie BGŻ zajmuje czołową pozycję w zakresie finansowania sektora rolno-spożywczego. A innym argumentem zabezpieczającym jest to, że jeśli porównać pod względem wielkości BGŻ  i BNP Paribas Polska, to oczywiście jest on dwukrotnie większy.

Suma bilansowa BGŻ po pierwszym półroczu 2014 r. to 38,8 mld zł, a BNP Paribas Polska – 22,5 mld zł.

Planuje się, że jeden bank z ujednoliconą ofertą i wspólnym IT powstanie w 2016 roku.

Nowy bank ma się nazywać Bank BGŻ BNP Paribas S.A.