- Pasożyty żyjące w gałce ocznej żubrów powodują ślepotę, zaburzenia ruchu i w konsekwencji doprowadzają do śmierci zwierząt - poinformował w poniedziałek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Rzecznik przypomniał, że "nicienie z rodzaju Thelazia powodują ciężkie choroby oczu przeżuwaczy zarówno domowych, jak i dzikich, przy czym u zwierząt żyjących na wolności nie ma praktycznie żadnych możliwości leczenia". "Niewielkie nicienie o długości od 6 do 21 mm żyją w przewodach łzowych, w worku spojówkowym, pod trzecią powieką i na rogówce oka u bydła i żubrów. Jest to choroba przysparzająca wielu cierpień, a w konsekwencji mogąca doprowadzać do śmierci zwierząt" - mówił Marszałek.

Zwrócił uwagę, że od kilku lat można mówić o wzroście przypadków telazjozy u bieszczadzkich żubrów.

Pierwszy przypadek telazjozy stwierdzono w 2012 roku w Balnicy. "Żubr dotknięty wtedy chorobą był agresywny w stadzie, kłuł rogami inne osobniki, uderzał łbem o drzewa. Nie bał się ludzi" - zauważył rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Chory osobnik W 2013 roku został wyeliminowany i wówczas okazało się, że był trapiony przez nicienie telazjozy. Od tego czasu stwierdzono tę chorobę u kilkunastu padłych osobników, w innych zaś przypadkach, z uwagi na stan rozkładu, nie dało się ustalić pewnej przyczyny śmierci.

- Monitoring, jaki prowadzimy wśród stad daje dziś bardzo niepokojący obraz. Osobniki zainfekowane to najczęściej żubry starsze, ale są też przypadki u młodzieży - wyjaśnił Marszałek.

Istnieje prawdopodobieństwo, że w czasie jesiennego gromadzenia się w większe stada, kolejne żubry będą zarażane.

- Z uwagi na to, że choroba jest przenoszona przez owady, jest silnie inwazyjna. Będziemy rekomendować eliminację osobników zarażonych, jak też osobników osłabionych, szczególnie podatnych również na inne patogeny chorobotwórcze - poinformował powiatowy lekarz weterynarii w Sanoku Stanisław Kaczor.

Według wiosennej inwentaryzacji, w Bieszczadach żyje ponad 550 żubrów w stanie dzikim. Są skupione w dwóch większych subpopulacjach: wschodniej i zachodniej.

Telazjoza stwierdzana była u żubrów żyjących na terenie Nadleśnictwa Baligród i Komańcza, w zachodniej części Bieszczadów.