- Udało się na kominie zainstalować stosowną platformę pod bocianie gniazdo, która usytuowana jest nad przewodami kominowymi umożliwiając swobodny przepływ powietrza i odprowadzanie pyłów i spalin z pieca piekarskiego opalanego olejem. Bociany już zaczęły odbudowę swojego gniazda. Teraz obserwujemy, czy ponownie pojawią się jaja i czy bocianom uda się wychować pisklęta w tym roku - powiedział Maciej Kuźma z wydziału ochrony środowiska Urzędu Gminy Poronin.

Bociany codziennie dokładają kolejną warstwę chrustu na platformę i żerują w okolicy. Pracownicy wydziału środowiska Urzędu Gminy Poronin początkowo spodziewali się, że gniazdo powstanie w pobliżu tego spalonego, jednak bociany od razu po pożarze wróciły na pusty komin, dając znak, że właśnie tam chcą ponownie założyć gniazdo.

- Po pożarze bociany spędzały noce na pustym kominie, dlatego postanowiliśmy zainstalować platformę, aby im pomóc. Po tym nieszczęściu do Urzędu Gminy wpływały różne propozycje pomocy, aby bocianom ułatwić odbudowę gniazda. Wpłynęła nawet propozycja od instalatorów sieci energetycznych, aby postawić słup z platformą, jednak bociany same dały znak, że chcą bytować na tym kominie - wyjaśnił urzędnik.

Pożar w kominie na budynku piekarni w Poroninie pojawił się 18 maja i doprowadził do doszczętnego spalenia bocianiego gniazda. Bytujące tam bociany ocalały i już po pożarze powróciły na pusty komin, jednak złożone dwa jaja zostały zniszczone. Z ekspertyzy kominiarskiej wynika, że przyczyną wybuchu pożaru w kominie był zapłon pyłów odprowadzanych z piekarni. Ponieważ pyły nie mogły swobodnie wydostawać się przez zatkany gniazdem komin, doszło do błyskawicznego pożaru. Obecnie nowe gniazdo powstaje na platformie, która została umieszczona powyżej otworów kominowych.

Bociany w Poronienie pojawiły się w tym roku po raz pierwszy od wielu lat. Przed laty bocianie gniazdo było na tutejszej plebani, ale bociany tam nie wróciły.