Kamerę zainstalowano w ostatnich dniach przy bocianim gnieździe w miejscowości Rakowo-Czachy w gminie Piątnica.

Program realizuje Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wspólnie z partnerami w czterech regionach: Podlaskiem, Mazowieckiem, Warmińsko-Mazurskiem i Lubelskiem w dolinach rzek: Narew, Biebrza, Bug, Nurzec, Liwiec, Omulew, Płodownica na dziesięciu obszarach Natura 2000.

"Kamera (...) umożliwia pełniejszą i dokładniejszą obserwację procesu składania jaj, wykluwania się piskląt i ich rozwoju, a także rodzicielskich zachowań ptaków. Bociania para już jest na miejscu, czekamy na proces składania jaj" - napisano na stronie internetowej Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

Transmisję można oglądać pod linkiem http://www.ptop.org.pl/ochrona/ptaki/bocian-bialy-w-ne-polsce/aktualnoci.html. Trwa konkurs na imiona obserwowanych bocianów.

Koordynator programu ochrony bociana białego Adam Zbyryt powiedział we wtorek PAP, że było wiele transmisji on-line z bocianich gniazd w różnych miejscach w Polsce, ale wciąż są one popularne, bo ludzie lubią bociany, darzą sympatią te ptaki i chętnie podglądają ich życie. Zaznaczył przy tym, że nigdy nie wiadomo, co się wydarzy w życiu danej bocianiej pary, czy uda się bocianom odchować z sukcesem młode i ile ich będzie. "Czasem dzieją się tragedie, młode są wyrzucane z gniazda" - dodał. W przypadku gniazda nad Narwią można w tle dodatkowo oglądać rozlewiska tej rzeki.

Transmisja będzie prowadzona w tym roku do odlotu bocianów i przez kolejnych dziewięć lat w sezonie, gdy obecne są bociany: od ich przylotu do odlotów.

Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków chce też dokładnie zbadać lęgi bocianów; sprawdzić, ile młodych się wykluwa i ile z sukcesem przeżyje. W monitoringu ma pomóc kupiony w projekcie dron. Filmowanie z drona pozwoli precyzyjnie policzyć młode. Testy drona trwają.

Projekt ochrony bociana białego będzie trwał do końca lipca 2020 r. W jego ramach ornitolodzy m.in. przenoszą bocianie gniazda ze starych dachów czy niezabezpieczonych słupów energetycznych na specjalne słupy. Łącznie ma być zabezpieczonych ok. trzystu gniazd.

Według przeprowadzonego w 2014 roku międzynarodowego spisu bociana białego polska populacja tych ptaków nie przekracza 45 tys. par lęgowych i jest nawet o 15-20 proc. mniejsza, niż 10 lat wcześniej. Polska - obok Hiszpanii, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy - podaje PTOP w uzupełnionym wydaniu "Poradnika ochrony bociana białego". Kilka lat temu poradnik - pierwszą jego wersję - wydało Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian".

Budżet programu ochrony bociana białego to 6 mln zł. Pieniądze pochodzą z UE z programu Life oraz od niemieckiej organizacji Vogelschutz Komitee e.V.