Jak podkreślił wiceminister Jacek Bogucki, poprawa konkurencyjności polskiego rolnictwa jest głównym zadaniem resortu rolnictwa. Dlatego już od ponad roku przyjęto program działania ministerstwa na lata 2016-19. - Określiliśmy kilka obszarów, w tym bezpieczeństwo żywność, rozwój obszarów wiejskich oraz polityka edukacyjna, finansowanie i programowanie rolnictwa – dodał.

- Tradycyjnie naszymi największymi partnerami są nasi sąsiedzi - Niemcy i Czechy oraz Wielka Brytania. Zmienia się spektrum tego eksportu. Stajemy się eksporterem takich produktów, w których jeszcze niedawno Polska była sporym importerem. To nie tylko drób, ale także łosoś, kawa czy wybory na bazie kakao. W strukturze tej zmienia się na korzyść liczba produktów wysoko przetworzonych. To ważne, że nie jesteśmy już tylko i wyłącznie dostawcą tanich surowców rolnych – komentował Jacek Bogucki.

Jego zdaniem, aby rozwijać eksport i cały sektor rolno-spożywczy potrzebna jest współpraca przetwórców i rolników. - W polskich warunkach jest to trudne, ponieważ rolnictwo mamy cały czas rozdrobnione, choć pojawiają się silne, duże podmioty. Chcemy tworzyć nowe prawo, m.in. aby rolnicy zrzeszali się w spółdzielniach – dodał wiceminister Bogucki.

Jak podkreślił, rozwojowi rolnictwa ma służyć często krytykowana przez firmy spożywcze ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. - Wprowadzamy też zmiany w ustawie o systemach jakości, aby jeszcze mocniej podkreślać pochodzenie polskich produktów. Jest to trochę nasza odpowiedź na zapotrzebowanie na krajowe produkty. Ponadto to odpowiedź na inne egoizmy narodowe. Próbujemy tłumaczyć w Brukseli, że to droga donikąd, że protekcjonizmy kończą się stratami zamiast przewidywanych zysków – powiedział.

- Ważna jest także strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju szykowana w Ministerstwie Rozwoju – dodał.

Jacek Bogucki podkreślił, że resort rolnictwa chce przeznaczać także jak najwięcej środków na promocję żywności i usystematyzować tę promocję. - Próbujemy tu bardzo silnie współpracować z przemysłem i handlem, po to, aby efekty pieniędzy przeznaczanych na promocję produktów rolno-spożywczych były jak największe – przyznał wiceminister.

Zapewnił, że resort kładzie bardzo silny nacisk na otwieranie nowych rynków zbytu. - Uzgadniamy dokumenty i podpisujemy kolejne umowy. Kolejny krok to zaistnienie na tych rynkach polskich produktów. Wśród wielu działań jest także praca nad programem dotyczącym Wspólnej Polityki Rolnej. Chcielibyśmy tak przekierować środki z UE, aby jeszcze lepiej służyły polskiej gospodarce i polskiemu rolnictwu – przyznał Jacek Bogucki.

Na koniec swojego wystąpienia otwierającego debatę inauguracyjną podczas IX Forum Rynku Spożywczego i Handlu, wiceminister Jacek Bogucki zapewnił, że resort rolnictwa jest do dyspozycji firm rolno-spożywczych w Polsce. - To z Państwem chcielibyśmy określać na jakie rynki będziemy kładli największy nacisk – dodał.