W związku z informacjami o niewystarczającej ilości płynu do dezynfekcji żywiecki Browar w Żywcu postanowił zapewnić każdemu gospodarstwu domowemu w mieście darmowy półlitrowy płyn do dezynfekcji. W ten sposób mieszkańcy będą mogli bardziej efektywnie chronić się przed zakażeniem - czytamy w informacji na stronie firmy.
W normalnych warunkach alkohol, który powstaje w browarze podczas warzenia piwa bezalkoholowego, dzięki specjalnej linii do dealkoholizacji, sprzedawany jest na potrzeby przemysłowe. W sytuacji walki z COVID-19 zostanie przekazany na produkcję płynów do dezynfekcji. W zamian za to żywiecki browar będzie mógł przekazać płyn do dezynfekcji mieszkańcom miasta.
– W Żywcu wszystkie ręce na pokład, dlatego postanowiliśmy przekazać alkohol, który otrzymujemy z piwa bezalkoholowego producentom środków ochrony, w zamian za płyn do dezynfekcji rąk dla mieszkańców, a także szpitali i służb miejskich. Zależy nam na bezpieczeństwie mieszkańców, a jednocześnie docierają do nas sygnały o problemach z dostępnością płynów z uwagi na wysokie zapotrzebowanie – mówi Tomasz Klima, dyrektor Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu.
Pierwsze płyny do dezynfekcji pojawią się w Żywcu w piątek, 10 kwietnia. Ich dystrybucją wśród mieszkańców zajmie się Urząd Miejski i jego służby. Każda butelka płynu dezynfekującego dotrze bezpośrednio i zachowaniem zasad bezpieczeństwa do każdego domu i mieszkania na terenie miasta - zapewnia producent piwa.
– Rozdanie tylu płynów to naprawdę bardzo trudne wyzwanie logistyczne, ale przy pomocy radnych miejskich, pracowników Urzędu Miejskiego, harcerzy, strażaków z jednostek OSP, kibiców Czarnych-Górala Żywiec, żywieckich jukacy, naszego TBS, Spółdzielni Mieszkaniowej oraz wolontariuszy dostarczymy ten jakże potrzebny teraz płyn naszym mieszkańcom! Dystrybucja rozpocznie się już w piątek, 10 kwietnia. Jednak zakładamy, że całość uda się rozdać w tygodniu po świętach – mówi burmistrz Żywca Antoni Szlagor.
To kolejny przykład zaangażowania Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu w czasie epidemii koronawirusa. Firma sfinansowała zakup sprzętu medycznego ratującego życie dla szpitali w miastach, gdzie warzy piwo, a także przekazała 1 milion złotych na zbiórkę na doposażenie służb medycznych prowadzonych przez Fundację Siepomaga. Grupa wspiera także lokale gastronomiczne, które musiały wstrzymać działalność ze względu na epidemię.
Komentarze