Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w poniedziałek, że Janusz Wojciechowski jest nowym kandydatem Polski na komisarza Unii Europejskiej. Z kandydowania na to stanowisko zrezygnował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, po tym, gdy otrzymał propozycję objęcia teki ds. rolnictwa.

Podczas środowej konferencji prasowej Brudziński został zapytany przez dziennikarzy o szanse Wojciechowskiego na objęcie tej teki. - Jestem absolutnie przekonany co do kompetencji Janusza Wojciechowskiego - powiedział polityk PiS, dodając, że jest on człowiekiem "zakorzenionym w problematyce nie tylko polskiej ale i europejskiej wsi".

Brudziński dodał, że jeśli Wojciechowski zostanie polskim komisarzem ds. rolnictwa to jest przekonany, że "przynajmniej bardzo intensywnie będzie starał się poprawić to, co w Kopenhadze spaprał (Jarosław) Kalinowski z (Leszkiem) Millerem w procesie akcesyjnym, kiedy Polska do UE wstępowała". "Kiedy zgodzono się na coś, co nie wynika z żadnych traktatów europejskich, żadnego prawa europejskiego, aby były dyskryminujące polskich rolników nierówne dopłaty" - doprecyzował.

Brudziński podkreślił też, że w interesie wszystkich Polaków jest - niezależnie od poglądów czy przynależności partyjnej - aby teka ważnego komisarza trafiła w ręce Polaka. "Przecież ten komisarz przez kolejne lata będzie działał na rzecz wszystkich, (a) na polskiej wsi mieszkają nie tylko wyborcy PiS" - zwrócił uwagę.

25 lipca premier Morawiecki poinformował po spotkaniu z nową szefową KE Ursulą von der Leyen, że polskim kandydatem na stanowisko komisarza w Unii Europejskiej jest szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. W poniedziałek Szczerski ogłaszając swoją rezygnację podkreślił, że "w polityce trzeba być uczciwym. - Jeśli pojawiła się propozycja objęcia teki komisarza ds. rolnictwa dla Polski, a ja rolnictwem się nie zajmowałem, to uważam, że uczciwym jest, żeby to miejsce odstąpić komuś, kto może objąć je w sposób odpowiedzialny - mówił.

Prezydencki minister poinformował też, że na swoje miejsce zaproponował Janusza Wojciechowskiego. Jak zaznaczył ostateczna decyzja, kogo zgłosi Polska, po jego wycofaniu, należy do premiera. Szczerski dodał, że o swojej decyzji poinformował wcześniej prezydenta Andrzeja Dudę, premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Janusz Wojciechowski był prezesem Najwyższej Izby Kontroli (1995-2001), prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego (2004-2005), posłem do Parlamentu Europejskiego (1999-2016). W 2010 r. przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W kadencji 2016-2022 jest audytorem w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.