Inspektorzy z leszczyńskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu, na drodze w Pępowie, w powiecie gostyńskim, zatrzymali pojazd przewożący zwierzęta z podniesionym dachem naczepy. Sugerowało to, że ładunek był nienormatywny w zakresie wysokości.

Jak się okazało, firma z Wielkopolski przewoziła nim 19 byków rzeźnych. Ze względu na zwiększoną liczbę zwierząt, użyto dwóch pokładów ładowni. Byki „na piętrze” nie mieściły się, więc kierowca jechał z podniesionym dachem naczepy.

Inspektorzy ustalili, że dozwoloną wysokość naczepy przekroczono o ponad pół metra, a pojazd przeładowano. Dopuszczalny nacisk podwójnej osi napędowej został przekroczony o ponad 3 tony, a masa całkowita o ponad 2 tony. Kontrola ładowni wykazała również, że zwierzęta na dolnym pokładzie przewożono z naruszeniem zasad maksymalnego zagęszczenia.

O sytuacji został powiadomiony powiatowy lekarz weterynarii, który przybył na punkt kontrolny i potwierdził ustalenia inspektorów transportu drogowego. Wobec przewoźnika wszczęto dwa postępowania administracyjne - za przejazd pojazdem nienormatywnym oraz za zaniedbania przy przewożeniu zwierząt.