W środę podlaskie PiS zaprezentowało trzech kandydatów do Senatu (w województwie są trzy senackie okręgi wyborcze). Oprócz Marka Zagórskiego, o mandaty walczyć będą dwaj obecni senatorowie PiS: Jan Dobrzyński i Bohdan Paszkowski.

O porozumieniu wyborczym PiS i SKL poinformował szef PiS w regionie, poseł Krzysztof Jurgiel. O szczegółach nie chciał mówić, dodając jedynie, że w najbliższych dniach podana zostanie oficjalna informacja. - Chcemy liczbę kandydatów zwiększyć, poprzez współpracę z różnymi ugrupowaniami - dodał.

Marek Zagórski mówił, że kandyduje w ramach porozumienia SKL i PiS a jego kandydatura jest "dowodem na to, że jednak istnieje możliwość współdziałania".

- I to jest sygnał i taki mój komunikat do wyborców z okręgu białostockiego, sokólskiego (okręg obejmuje te dwa powiaty oraz miasto Białystok), że PiS na zdolność koalicyjną i ma możliwość i zdolność współpracy z różnymi środowiskami - mówił prezes SKL.

SKL powstało w 1997 roku, w wyniku połączenia się Stronnictwa Ludowo-Chrześcijańskiego, Partii Konserwatywnej oraz grupy byłych członków Unii Wolności pod przewodnictwem Jana Rokity. Z ugrupowaniem związani byli m.in. Artur Balazs, Jan Maria Rokita, Aleksander Hall.

Senator Jan Dobrzyński będzie rywalizował o mandat w tym samym okręgu wyborczym, w którym startuje Włodzimierz Cimoszewicz jako kandydat niezależny. Właśnie ze względu na kandydaturę byłego premiera, swoich kandydatów w tym okręgu nie wystawiają: SLD oraz PO.

Na konferencji prasowej Dobrzyński mówił, że wybrał ten okręg, bo jest mu "szczególnie bliski", w poprzednich wyborach miał w nim bardzo dobry wynik, gdzie ma biura senatorskie. Uważa, że on i Włodzimierz Cimoszewicz prezentują inne wizje Polski.

Mówił, że takie pierwsze ich starcie już było w poprzednich wyborach. Przypomniał że w województwie zdobył w 2007 roku niespełna 150 tys. głosów (Cimoszewicz blisko 176 tys. głosów).

Krzysztof Jurgiel poinformował, że listy do Sejmu PiS mają być znane w przyszłym tygodniu, poza twierdzeniu przez Komitet Polityczny PiS.