30-letnia pracownica i jej rówieśnik z łódzkiego oddziału ARiMR oraz 31-letni były pracownik tej instytucji zostali zatrzymani w swoich mieszkaniach w Łodzi.

Cała trójka w latach 2005 – 2006 wizytowała inwestycje zrealizowane za środki przyznawane przez Agencję. To właśnie od ich decyzji zależało czy kontrolowane przedsięwzięcia otrzymają dofinansowanie w ramach programu SAPARD. Zgodnie z ustaleniami agentów CBA większość inwestycji nie została zrealizowana, a koszty wykazane w rozliczeniach znacznie zawyżono. Mimo tego wizytatorzy z ARiMR podpisali się pod raportami stwierdzającymi ich wykonanie. Środki unijne przyznane na podstawie fikcyjnych kontroli wynoszą ponad 3 miliony złotych.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Sieradzu, gdzie usłyszeli zarzuty niedopełnienia obowiązków, poświadczenie nieprawdy oraz przyjęcie korzyści majątkowej.

Wobec wszystkich prokurator zastosował poręczenie majątkowe i dozór policyjny. Za popełnione czyny grozi im kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Kolejnego dnia zatrzymano kolejne osoby. 30-letnia pracownica z łódzkiego oddziału ARiMR i jej 34-letni kolega, były pracownik tej instytucji zostali zatrzymani także w Łodzi. W mieszkaniu mężczyzny agenci CBA znaleźli dokumenty należące do Agencji, które powinny być przechowywane w tej instytucji, a nie w prywatnym mieszkaniu byłego pracownika.

Kobieta usłyszała zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach dotyczących kontroli wniosków o pomoc unijną. Mężczyzna podejrzany jest o żądanie łapówki od jednego z przedsiębiorców rolnych, który w 2006 roku ubiegał się o dofinansowanie swojej działalności ze środków pomocowych Unii Europejskiej. Wobec wszystkich prokurator zastosował poręczenie majątkowe i dozór policyjny.

Są to kolejne zatrzymania w sprawie, w której wcześniej zarzuty postawiono już 47 osobom.

Zgodnie z art. 229 § 6 kodeksu karnego nie podlega karze sprawca przestępstwa przekupstwa , jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.

źródło: farmer.pl/CBA