Od kilku tygodni dynamicznie rosną ceny skupu drobiu. W pierwszym tygodniu czerwca zakłady mięsne za kilogram kurcząt płaciły przeciętnie 3,38 zł, w porównaniu z 3,10 zł w pierwszym tygodniu maja. Tym samym cena w przeciągu miesiąca urosła o 9 proc., co oznacza największą dynamikę od czerwca 2009 roku - informują analitycy BGŻ.

Wolniej rosną ceny na rynku indyków, choć ich wzrost oznacza odwrócenie przeważającej przez wiele miesięcy tendencji spadkowej. W omawianym tygodniu indory kosztowały przeciętnie 4,51 PLN/kg w porównaniu z 4,39 PLN/kg trzy tygodnie wcześniej. Jest to najszybszy wzrost ceny indorów od października ubiegłego roku.

Wśród najważniejszych czynników, które wpłynęły na wzrost cen na rynku drobiu w ostatnich tygodniach, wymienić należy osłabienie się złotego, które pomaga w upłynnieniu towaru naszym eksporterom, dynamiczny wzrost cen trzody chlewnej i poprawę pogody wpływającą na zwiększenie zapotrzebowania na mięso na grilla.

Wydaje się, że jest większe prawdopodobieństwo, że wymienione wyżej czynniki przynajmniej w przeciągu najbliższych tygodni będą nadal miały wpływ na rynek. Dlatego można oczekiwać dalszych wzrostów cen. Prawdopodobnie jednak w dłuższej perspektywie wysokie ceny będą trudne do utrzymania.

Rosną ceny wieprzowiny w Polsce. Według danych resortu rolnictwa w dniach 31.05-06.06 dostawcy trzody chlewnej otrzymywali przeciętnie 4,25 zł/kg, o 4,9 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o 20 proc. więcej niż przed miesiącem.

Po siedmiu tygodniach sukcesywnej redukcji cen, na początku czerwca żywiec wołowy w kraju podrożał o 0,3 proc. wobec notowania z końca maja. W dniach 31.05-06.06 bydło skupowano średnio po 4,39 zł/kg.

Źródło: farmer.pl