Droga wojewódzka nr 519 łączy się z drogą krajową nr 7 Gdańsk-Warszawa, wielu kierowców, jadących z Gdańska w kierunku Olsztyna, wybiera drogę przez Morąg.

Według komendanta komisariatu policji w Morągu Marcina Malinowskiego przez jezdnię w dwóch miejscach miejscowości Wilamowo przechodzi około 40 osób. - Co jakiś czas uczestnicy umożliwiają przejazd samochodów przez blokadę, autobusy przewożące pasażerów przepuszczane są od razu - powiedział Malinowski.

Protestujący mieszkańcy domagają się remontu drogi. Ich zdaniem jezdnia jest w fatalnym stanie, a w miejscowości Wilamowo nie ma chodników dla pieszych.

Dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Waldemar Królikowski powiedział, że remont drogi nr 519 Morąg - Małdyty planowany jest w tym roku.

- Trwa uzupełnianie dokumentacji przed rozpoczęciem modernizacji drogi, jeśli przebiegnie to sprawnie, to remont może ruszyć we wrześniu, a najpewniej w grudniu tego roku. Po modernizacji - finansowanej z programu unijnego - droga będzie miała zatoki postojowe, autobusowe, chodniki oraz wzmocnione zostaną konstrukcje jezdni - zapewnił Królikowski.

Policja poinformowała uczestników blokady, że protest jest nielegalny. - Protestujący zostali wylegitymowani i sfilmowani. Nie wykluczamy, że ukarzemy protestujących mandatami, a gdy nie przejmą mandatów skierujemy sprawę do sądu grodzkiego - powiedział Malinowski.