W środę podczas briefingu prasowego, minister rolnictwa i wsi Robert Telus wyjaśniał kwestie chowu trzody na własny użytek. -Ostatnio podałem, że podpisałem rozporządzenie, które daje możliwość każdemu rolnikowi (....) na użytek własny chów trzody chlewnej i tak podałem do 10 sztuk, ale to było jeszcze przed podpisaniem rozporządzenia - powiedział minister Telus.

Chów trzody na własny użytek. Jakie warunki?

Jak podkreślił minister rolnictwa i wsi, zgodnie z podpisanym rozporządzeniem nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o liczbę sztuk.

-Nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o sztuki, tutaj tylko jedno ograniczenie, że ma to być chów na użytek własny (...) To tylko warunek, że (hodowca - PAP) nie może wprowadzać do obrotu - przekazał minister.

Podkreślił, iż kwestia nie wprowadzania produktów z chowu na użytek własny będzie pod kontrolą Inspekcji Weterynaryjnej. Zapowiedział też, że trwają prace nad wznowieniem programu Locha+.

Ustawa o Funduszu Ochrony Rolnictwa

Szef MRiRW poinformował, że o uchwaloną we wtorek ustawę o Funduszu Ochrony Rolnictwa apelowały m.in. rolnicze związki. Fundusz ma regulować należności dla rolników, którzy nie otrzymali płatności od firm do których dostarczali produkty rolne, narażając się przez to na straty. Jak przekazał, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie dochodził roszczeń od takich firm.

-Myślę, że Fundusz ten będzie się rozwijał. 150 mln zł przeznaczone zostanie na Fundusz z budżetu państwa - powiedział Telus.

Podczas briefingu, Telus odniósł się także do nowelizacji ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego.

-Nowe regulacje przewidują m.in. objęcie zwrotami producentów świń, owiec, kóz i koni oraz podniesienie zwrotu akcyzy rolnikom do 2 zł za litr - poinformował minister.

Uchwalone zostały także przepisy dotyczące ułatwień w budowie silosów i magazynów do 300 mkw. Dzięki nowym przepisom możliwa będzie budowa jedynie na zgłoszenie naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 250 m sześc. i wysokości nie większej niż 15 m oraz jednopiętrowych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji o powierzchni zabudowy do 300 mkw.

Minister wypowiedział się również w kwestii dopłat do nawozów. Przekazał, że w zeszłym roku rząd wspomógł w tym zakresie rolników kwotą 2,62 mld zł. -W tym roku ta pomoc przygotowywana jest dużo wyższa - 4,7 miliarda złotych - zapowiedział Telus.