Unia Europejska walczy z kryzysem gospodarczym. Jak się okazuje lekarstwem na kryzys może być... rozwój. I to rozwój informatyczny obszarów wiejskich. Dlatego już wkrótce gminy otrzymają pieniądze na rozwój sieci Internetu szerokopasmowego. Wiejskie gminy będą mogły skorzystać z dotacji na budowę internetu szerokopasmowego.

W lipcu przedłożono Komisji Europejskiej projekt zmian w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Gdy tylko nadrzędna instytucja zatwierdzi go, biednym regionom skapną pieniądze i Internet trafi pod strzechy. Najbiedniejsi przede wszystkim, bo w zeszłym tygodniu Komisja zaznaczyła, że wsparcie będzie mogło być wykorzystane na terenach, na których operatorzy poprostu nie chcą inwestować.

Ten ruch ma na celu ograniczenie sytuacji, w której operatorzy tak naprawdę korzystają z unijnego wsparcia. Dlatego ministerstwo rolnictwa ma teraz nie lada orzech do zgryzienia. Ministerstwo Rolnictwa będzie musiało wykorzystać środki nie łamiąc unijnych przykazań, a jednocześnie nie wchodząc w zakres innego unijnego rozwiązania, Innowacyjna Gospodarka.

Sytuacja Internetu na wsi nie wygląda zbyt różowo. Jako kraj jesteśmy na szarym końcu (26. miejsce na 31) wśród krajów OECD jeśli chodzi o liczbę szerokopasmowych łączy na tysiąc mieszkańców.  

Źródło: farmer.pl