Budżet rolny na ten rok powinien wszystkich satysfakcjonować. Pieniędzy, zwłaszcza tych unijnych jest dużo. Mimo to szefowie rolniczych agencji rządowych nie są w pełni zadowoleni.

Agencja Restrukturyzacji potrzebuje pieniędzy na kontynuację programu utylizacji zwierząt. To kolejne 35 milionów złotych. Są też inne pomysły na zwiększenie wydatków na rolnictwo w tym roku. Ale resort rolnictwa studzi te zapały. Wprawdzie można liczyć na większe fundusze, ale na pewno nie dla wszystkich wystarczy.

Dlatego ministerstwo postanowiło stworzyć 300 milionową rezerwę, która będzie rozdysponowywana w miarę zgłaszania potrzeb. Kto ma szanse na dodatkowe pieniądze? Na pewno program tanich paliw rolniczych.

Ale to nie jedyny priorytet rządu. Dodatkowe fundusze może także dostać Agencja Restrukturyzacji na dopłaty do preferencyjnych kredytów oraz Inspekcja Weterynaryjna na zwalczanie chorób zakaźnych.

Budżet państwa jest teraz w Senacie. Tam w ostatniej chwili dotarła poprawka dotycząca przeznaczenia 20 milionów złotych na interwencje na rynku wieprzowiny. Głosowanie nad poprawkami zgłoszonymi w Senacie jeszcze w tym tygodniu.

Źródło: Agrobiznes