W czasie minionego długiego weekendu grupa pięciu strażników leśnych z nadleśnictw: Baligród, Cisna i Komańcza na Podkarpaciu przeprowadziło akcję, mającą na celu zapobieganie nielegalnym rajdom, organizowanym przez posiadaczy quadów i motocykli crossowych. Jak donosi Polsat News, w trakcie akcji doszło do ataków na służby i do prób potrącenia strażników leśnych przez crossowców.

Działania Straży Leśnej przeprowadzono na terenach krośnieńskiej dyrekcji Lasów Państwowych, ale strażnicy patrolowali również okoliczne pola i nieużytki, graniczące z lasem. Decyzję o akcji podjęto bowiem m.in. na prośbę rolników, którym nielegalni rajdowcy rozjeżdżają uprawy. W lasach z kolei quady i motocykle nie tylko niszczą faunę i płoszą zwierzęta, ale też stwarzają duże zagrożenie pożarowe.

Patrole okazały się owocne. Strażnicy ujęli czterech kierowców quadów i motocykli crossowych, których ukarano mandatami. W dwóch jednak przypadkach próby zatrzymania kierowców quada i motocykla zakończyły się słownymi atakami i usiłowaniem rozjechania interweniujących strażników leśnych. Sprawcy uciekli i teraz szuka ich policja.

Jak poinformowała Straż Leśna, większość nielegalnych crossowców to przyjezdni spoza regionu. Rozpoczęte działania będą kontynuowane, a kierowcy niszczący lasy i pola uprawne muszą się liczyć z przykrymi konsekwencjami.