Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Joanna Konieczniak, kontrola została przeprowadzona w środę (12 stycznia br.) w firmie zajmującej się przetwórstwem mięsnym.

- Okazało się, że siedmiu obywateli Turcji, obywatel Gruzji oraz obywatel Azerbejdżanu nie posiadają wymaganych zezwoleń na pracę lub oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy - przekazała rzeczniczka.

Dodała, że ośmiu obcokrajowców zostało zatrzymanych do wyjaśnienia. Jeden z obywateli Turcji, który posiadał niemiecki tytuł pobytowy, został pouczony o obowiązku natychmiastowego opuszczenia Polski i powrotu do Niemiec.

Komendant Placówki SG w Zielonej Górze-Babimoście cofnął cudzoziemcom posiadane wizy oraz zobowiązał ich do wyjazdu z Polski. Otrzymali oni także zakaz ponownego wjazdu do Polski oraz innych krajów strefy Schengen przez okres kolejnych sześciu miesięcy.

Wobec nierzetelnego pracodawcy skierowany zostanie wniosek do sądu. Grozi mu nawet 30 tys. zł grzywny.

W 2021 r. funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału SG w wyniku 248 kontroli 248 ustalili, że 606 obcokrajowców wykonywało pracę z naruszeniem przepisów związanych z zatrudnianiem cudzoziemców.