W trakcie spotkania zespołu, przedstawiona została informacja o działaniach prowadzonych przez resort rolnictwa i podległych mu instytucji. Mówiono także o uzgodnieniach z Federacją Banków Żywności na temat przekazywania produktów żywnościowych na cele charytatywne.

Resort w komunikacie poinformował także o tym, że w Agencji Rynku Rolnego został uruchomiony punkt, który udziela informacji osobom zainteresowanym eksportem żywności na rynki krajów trzecich. Pytania w tej sprawie można kierować pod adres eksporter@arr.gov.pl lub telefonicznie 22 661 78 56.

"W dalszym ciągu trwają międzyresortowe prace analityczne w sprawie kredytów i stawek ubezpieczeniowych na eksport produktów rolnych na rynki trzecie" - czytamy w komunikacie.

W skład zespołu, oprócz ministra rolnictwa Marka Sawickiego, wchodzą wiceministrowie gospodarki, finansów, spraw zagranicznych, skarbu i rolnictwa oraz wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zespół został powołany kilka dni temu na wniosek ministra rolnictwa przez premiera Donalda Tuska. Jego zadaniem jest znalezienie instrumentów, które mogą ustabilizować rynek owoców i warzyw po wprowadzeniu embarga na import tych produktów do Rosji oraz wypracowanie działań zmierzających do zniesienia tego embarga. Ma on także koordynować i monitorować sytuację na tych rynkach, spowodowaną rosyjskim zakazem.

Rosja 7 sierpnia wprowadziła zakaz importu m.in. warzyw, owoców i mięsa z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Wcześniej, 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski.