Powszechnie wiadomo, że system ubezpieczeń społecznych rolników wymaga reformy. Jak informują eksperci jest to jedna z najważniejszych spraw dla nowego parlamentu. Głosy, iż działa on niesprawnie słyszy się nie od dziś. 

Ubezpieczenia zdrowotne rolników muszą z kolei zostać zreformowane do lutego 2012 roku. Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż obecne przepisy dotyczące składek zdrowotnych są niezgodne z Konstytucją. Muszą one brać pod uwagę wysokość dochodów rolników przy ustalaniu składek zdrowotnych. Obecnie obowiązuje tzw. mały ryczał, który jest wpłacany do NFZ  wysokości ponad 1,8 mld zł.

Jeżeli nowa władza nie ustanowi odpowiednich przepisów rolnicy będą musieli za leczenie zapłacić niestety z własnej kieszeni. 

Bez rozstrzygnięcia nie może pozostać również sprawa podatków. Nowy rząd musi zadecydować, czy wprowadzić podatek PIT dla rolników, czy może zostawić podatek rolny. Przy drugim rozwiązaniu może pojawić się jednak obciążenie dla rolników, gdyż w tym roku cena żyta wzrosła dwukrotnie, a co za tym idzie podatek rolny też może zostać zwiększony.

Niemniej jednak nowy Sejm, Senat i rząd mają dużo pracy. Nie tylko wprwadzać reformy w sprawach rolników, lecz w skali wszystkich dziedzin życia.